| AndreiGabi a întrebat:

1)Am bagat un windows pe stick doar ca la instalare,in boot menu am doar hard si cd/dvd, asa ca nu merge. Se poate adauga usb in acel meniu?
2)Este vreo problema daca incepem instalarea windowsului direct din setup(executabilul gasit pe dvd,stick...)? Ma gandesc ca poate da eroare la formatare, windowsul celalalt ruland in momentul inceperii reinstalarii dar...
Funda!

Răspuns Câştigător
| raidxp a răspuns:

1) Da se poate, placa ta de baza nu stie boot from usb, are nevoie de update care are inclus aceasta optiune
2)nu ne-ai spus despre ce tip de OS este vorba

4 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

1. depinde de placa de baza si de bios. am un laptop de ex de vreo 5 ani care are un meniu special de boot (hdd, cd/dvd sau usb). inca nu am incercat sa bootez de pe un stick usb, dar din cate am citit pe net, e destul de complicat si neceista mai multi pasi
2. sigur, se poate deschide setupul din windows, programul copiaza fisierele necesare si se restarteaza. doar ca in acel caz nu poate formata partitia c: pentru ca fisierele pentru setup sunt deja copiate pe ea. in acel caz, raman unele date pe c: din windowsul precedent

| sleeky1532 a răspuns:

Intri in bios la bootable methods, adaugi ce vrei in ce ordine vrei etc. Te duci la un prieten downloadezi windows si imgburn. Il arzi ca bootable dvd(sau orice software care arde dvd-uri bootabile).
Te duci la cartoful de acasa.Il hranesti cu DVD.
?
PROFIT!

| Miky69 a răspuns:

Doar imi dau cu parerea!

1.)Nu stiu daca poti adauga " USB " in Boot menu.Dar dupa parerea mea, nu poti.

2.)Daca pornesti executabilu de pe stick, cred ca e tot aceeasi chestie ca de pe CD/DVD. Am mai facut-o, si nu mi-a dat nici o eroare, merge happy.

Mica paranteza : Daca windows-ul de pe stick / CD / DVD e mai vechi decat cel ce ruleaza actual pe calculator, NU o sa poti sa instalezi din executabilul de pe CD/DVD/Stick.

- Daca te-a ajutat, funda? happy

| SebyMTS a răspuns:

Salut,

Acel stick USB trebuie să fie bootabil pentru a putea instalta Windows-ul cu ajutorul lui. Ai aici tot ce-ţi trebuie http://www.ultranetworks.ro/......ows-7.html

Baftă!