| LA17 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Am un telefon, Nokia 6303, care nu se mai aprinde! M-am gandit ca poate este din cauza bateriei.Am inteles ca in contact cu apa are loc un scurtcircuit dar daca ii schimbi bateria merge! Am incercat si asta, cu o baterie tot de la nokia 6303 (intamplator varul meu are acelasi telefon) nu a mers nici asa! Nu stiu ce sa fac! M-am gandit ca poate avea probleme cu softul. Daca poate cineva sa ma ajute.

Răspuns Câştigător
| KefDeKef a răspuns:

Am tot Nokia 6303 si l-am scapat si eu in apa.
Numai ca eu, dupa ce am intrat cu el in apa(am stat cam 5 minute),l-am lasat la uscat, sa uscat bine, l-am curatat cu spirt si apoi a pornit.Numai ca nu se incarca (pentru ca bateria era terminata).
Am cumparat alta baterie,a mers perfect,fara niciun fel de problema,iar dupa un timp mi-a venit sa incerc iar bateria lui cea veche(cea cu care intrasem in apa).Am curatat cu o pila de unghii chestiile alea de la baterie de fac contact si a mers.
Acum merge si cu acea baterie.

Referitor la intrebarea ta,nu are de ce sa fie de la soft. Poate ca telefonul a facut un scurt circuit si s-a ars ceva de pe placa de baza,altfel nu imi explic.
Incearca sa il mai demontezi odata, curatal bine cu spirt, mai lasa-l asa desfacut la soare si incearca din nou cu alta baterie!
Mult succes!

1 răspuns:
| alexa_8720 a răspuns:

Incearca sa incarci telefonul cu un incarcator universal. fundabig grin