| ingershydemon a întrebat:

Este posibil sa apari activ in messenger dar sa nu fii conectat la net? Astept raspuns. Prietenul meu sustine ca nu a avut net dar el aparea activ pe messenger. Eu in sinea mea stiu raspunsul, dar ma gandesc ca poate zice adevarul.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Hai sa iti spun care e faza pentru ca si eu am avut problema asta cu prietena mea si mai ales ca eu sunt si la facultate de IT si m-am interesat putin cum functioneaza facebookul. laughing
Deci daca ramai cu internetul aprins pe telefon si messengerul ruleaza in fundal, atunci cand deschizi telefonul (chiar si sa te uiti la ceas) e posibil sa apari online si e posibil 100% sa vada mesajul tau la notificari si daca nu iti raspunde, automat te ignora.
Daca nu deschizi messengerul dar ai netul aprins, e posibil sa nu iti arate ca esti online dar de fapt primesti mesajele si poti vedea inceputurile mesajelor in bara de notificari fara sa iti dea seen sau sa iti arate ca esti online dar tu poti vedea mesajele sau ma rog o parte.
Poti sa si dezactivezi functia de mesaje pentru o perioada.
Atunci cand trimiti un mesaj iti apare daca l-ai trimis (un cerc albastru cu fundal alb si un bifat), daca l-a primit si el (un cerc albastru cu fundal albastru si bifatul sa fie alb sau ceva de genul).
Nu stiu daca ai inteles cate ceva din ce am scris eu dar iti zic concluzia:
Poate sa te ignore si poate sa fie si adevarul, e cu vice-versa si ar fi bine sa discutati deschis despre treaba asta pentru ca fara incredere si comunicare, niciun tip de relatie nu va merge.
Insa iti dau un sfat, exista si alte moduri de a vedea daca iti ignora mesajele.
Daca voi mai vorbiti si pe wsapp sau Instagram, te uiti si acolo daca a fost online sau nu.
Pe wsapp iti apare un bifat daca trimiti mesajul si el nu are net, daca apare 2 bifaturi (sau cum se spunelaughing ) inseamna ca a primit mesajul deci logic are netul aprins. Si pe Instagram te poti uita ultima data cand a fost on, adica daca a fost on acum 10 minute si tu i-ai dat mesaj acum 20 de minute si pe Facebook apare ca nu a fost online sau ca este online, inseamna ca ti-a ignorat mesajul pentru ca logic, sta pe Instagram dar nu iti vede mesajele? laughing
Sunt tot felul de lucruri de'astea pe care poti sa le vezi daca te minte sau nu, asta a fost unul dintre cauzele principale de certuri si nu suportam sa ma ignore prietena mea, m-am interesat putin si i-am spus ca nu suport sa ma minta, daca are treaba sau vrea sa stea degeaba sau nu are chef de vorbit, sa imi spuna dar nu sa ma ignore happy
Poate cateodata nici tu nu ai chef sau vrei sa asculti muzica sau sa faci altceva, ar trebui sa vorbiti deschis despre nevoile fiecaruia si posesivitatea ar trebui sa fie inlocuita de incredere.
Dar asta se castiga in timp.
Sper ca ai inteles ceva din ce am scris mai sus, cu tehnologia in ziua de azi minciuna are picioare scurte laughing.
Succes!

9 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Daca nu e netul pornit nu, nu apare online. DAR daca are netul pornit apare online chiar daca nu are messenger-ul sau Facebook-ul deschise.

| ingershydemon explică (pentru sofisis):

Buna, mersi frumos pentru răspuns happy, da el a fost conectat la internet, iar în messenger arată că a fost activ cu 20 min in urma, dar tot susține că nu a avut net de 3 ore, pentru că internetul este foarte prost câteodată in Germania, timp in care a intrat pe fbk și deci și în messenger...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu e posibil, poate cand da click va disparea ca e online, sau persoanei care il vede on ii merge netul greu de tot.

| ingershydemon explică (pentru MihaiNicu23):

Buna, mersi pentru răspuns happy da intr-adevar lui îi merge netul foarte greu câteodată, in Germania mai ales in timpul apelului video, noi vorbind mai mult prin mesaje, dar da mesajele se trimit mai greu câteodată, dar el a fost activ în messenger cu 20 min in urma, deci netul mergea ...nu stiu ce să mai cred, mulțumesc pentru raspuns

| anamariarot a răspuns:

Da, se poate. S-au „supărat" pe mine niște cunoștințe cărora nu le-am răspuns, pe motiv că apăream online, dar eu dormeam.

| ingershydemon explică (pentru anamariarot):

Buna, sa mai întâmplat și chestia asta să îl.vad activ toată noaptea pe fbk dar el să doarmă și eu fiind la munca de noapte, sunt conștientă de erorile care le dă fbk, mulțumesc pentru raspuns

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca nu esti conectat la net nu se poate sa apara activ pe messenger. Deci baiatul avea alte preocupari... online.

| ingershydemon explică (pentru HazelEyes77):

Da asta m-am gândit și eu : avea net, a putut să intre pe fbk, dar nu sa vb cu mine, avea pentru altcineva ținând cont că trecuse 3 ore de când am vb ultima oară...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu are net nu are cum sa apara online... poate era online si citea un articol ceva...nu trebuie sa te gandesti la alte chestii.

| AlexCristi97 a răspuns:

Se mai intampla sa fie erori. Am patit sa vad lume online, sa le trimit mesaj si sa nu le intre mesajul, tocmai pentru ca nu aveau net.
Cum a mai spus cineva, daca apar astfel de probleme in relatie trebuie rezolvate rapid, este un semn de neincredere si dauneaza foarte mult relatiei pe termen mai lung, mai ales ca tu "in sinea ta stii raspunsul dar poate zice adevarul", lucru foarte grav. (Semn puternic de neincredere)

| ingershydemon explică (pentru AlexCristi97):

Buna, mersi pentru raspunshappy, da stiu raspunsul in sinea mea : adica ca minte ca a avut net, a intrat pe fbk, noi nu am mai vb timp de 3 ore pentru ca m-a luat somnu si el a zis ca se duce cu un baiat sa se penseze, dar nu si pentru mine sa imi dea mesaj ca s-a intors inapoi, cum facea de obicei. dar totusi stau si ma gandesc ca poate nu a stiut ca este conectat la internet si de aia poate nici nu mi-a dat mesaj, in Germania internetul fiind foarte slab, dar cum se explica ca a fost activ cu 20 min inainte? asa arata pe messenger, am facut chiar si un screenshoot. nu stiu ce sa mai cred, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| 90210 a răspuns:

In primul rand, daca ai ajuns sa ai frica asta nu prea e sanatos...nici pentru tine, nici pentru relatie. Ti-e teama ca poate vorbeste cu alte fete? Ti-a dat motive? Si in al doilea rand, atunci cand apare activ e posibil doar sa se uite la ceva online, la un articol pe Facebook, nu inseamna neaparat ca vb cu cineva, dar ceva este foarte clar: are net. Acum... daca doar se uita pe Facebook sau intr-adevar vorbeste cu cineva nu pot sa-ti spun.

| ingershydemon explică (pentru 90210):

Buna! Ms pentru răspuns happy da el are probleme cu netul din când în când în Germania dar eu l-am văzut pe el activ pe messenger cu vreo 20 de minute înainte, am făcut chiar și un screen shoot sa ii arat că a fost activ cu 20 min in urma, după care când l-am sunat pe telefon mi-a zis că nu a avut net de 3 ore laughing)))), timp in care eu am dormit iar el mi-a zis într-un mesaj pe wats up că se duce cu un băiat la salon sa se penseze băiatul acela și nu știe limba germana, colegul lui de munca fiind... până acum 2 săptămânii nu mi-a dat motive deloc, dar de vreo două săptămâni simt o anumita răceală, dar tind sa cred că nu este datorita distanței, și nici a stresului, este vorba de altceva... Ieri, el efectiv a uitat să mai îmi de-a mesaj să îmi zică că sa întors înapoi de la pensat, și asta după 3 orehee hee)))

| VaduvaDaniela a răspuns:

Vreau sa știu cum dezactivez tel sa arate corect doar când sunt onlaine