| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

nu stiu daca ma exprim corect, pentru ca nu stiu denumirea exacta, ramii nu tin pasul cu placa de baza, adica am marit de la 1600 la 1866, dar in jocuri exista pe fractiuni de secunda putin lag, si dupa merge bine, si dupa iarasi scade, oare sa modific ceva la dram timing? Ptr ca poate asta e problema

2 răspunsuri:
| IoNuTz96 a răspuns:

Sa lamurim cateva specte. Placa de baza nu are de-a face cu ramii. Placa de baza face doar legatura dintre toate componentele PC-ului(procesor, hdd, ram, etc). In schimb ni se da in discutie cateva aspecte despre placile video. Placa video este cea care iti afiseaza pe ecran tot ceea ce vezi. Ea poate fi dedicata sau integrata. Cea integrata se foloseste de memoria RAM (de la placutele de rami) pentru a putea rula o aplicatie grafica. Pe langa ca placa video se foloseste de memoria ram, aplicatia in sine de asemenea va utiliza la randul ei din memorie RAM, deoarece placa video intergata transforma o parte din RAM in VRAM (vidoram, ca sa iti afiseze jocul pe ecran) iar aplicatia in sine mai foloseste si alti rami pentru "internal saves" (n-am gasit un alt cuvant).
Placa video dedicata are propria sa memorie VRAM (de 1 gb sau 2 gb sau etc) si ea nu se foloseste de memoria RAM (de la placutele de rami) ci isi ia din propria memorie. De asemenea aplicatia in sine care este rulata pe o placa video dedicata, iti va consuma la randul ei din rami pentru a se intretine.

Asadar daca vrei sa joci jocuri fara sa ai probleme, iti recomand sa iti cumperi un pc nou, sau sa il faci pe bucati, acesta avand minimum 4 (sau 8) gb rami si de asemenea o placa video DEDICATA. Ai grija si la alte aspecte precum procesorul, sursa, hdd-ul sau ssd-ul.

Din intrebarea pe care ai pus-o nu prea am inteles care este problema si ce ai vrut sa zici, tocmai de aceea am vrut sa te lamuresc cu cateva aspecte.
Daca mai ai nevoie de ajutor scrie-mi mesaj privat si poate te pot ajuta daca imi dai mai multe detalii. Succes!

| Nimeni10 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce ai schimbat acolo, ca e 1600 sau 1866 nu se simte nicio diferenta in gaming, in gaming placa video duce greul.