| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o nelamurire. Nu pot sa inteleg diferenta dintre laptop si notebook straight face nu e acelasi lucru, nu poti face aceleasi chestii pe ele? care sunt diferentele si dupa ce recunosc un notebook bun? De exemplu caut niste laptop-uri pe site. ul Domo, am dat la sectiunea laptop-uri si toate denumirile sunt "Notebook..." si m-a bagat si mai tare in ceata laughing).

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna Gabriela
NOTEbook este denumirea internationala pentru laptop, sunt perfect sinonime.
NETbook este un laptop mai mic si mai portabil, cu durata mai mare a bateriei.
Diferenta intre NOTEbook si NETbook: NETbook are ecran mai mic, performante mai slabe, dar nefacand multe il tine mai mult bateria si cantareste mai putin, deci il plimbi mai mult si mai lejer, e portabil.
Am scris inceputul cu majuscule ca sa sara in ochi diferenta de scriere, se scriu normal netbook si notebook.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Te poți lua după denumire; netbook-ul este mai mic decât un laptop, de mărimea unui caiet.
Poți face aceleași lucruri, însă diferă mărimea și prețul, bineînțeles.
Pe www.eMAG.ro găsești netbook-uri la prețuri foarte avantajoase.
Baftă!