| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o problema, am inceput sa invat sa programez in c# in Microsoft Visual Studio 2019 si acum fac un if/else "statment" dar cand scriu "else" imi apare eroarea " else can't be used to start a statment" m-am uitat si la tutoriale pentru ce incercam sa fac dar toti fac la fel si nu inteleg de ce nu merge si la mine.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu ne dai sa vedem codul scris de tine e complicat sa ne dam cu parerea despre ce gresesti.

| Alex866 a răspuns (pentru suntserios):

Am scris "if-ul" dar din greseala am pus ";" la final si imi dadea eroare aia cand incercam sa scriu si "else-ul" dar multumesc totusi!

| mudokins78 a răspuns:

Fiindca nu poti scrie o "declaratie" fara "daca." la inceput de "cap"

| Alex866 a răspuns (pentru mudokins78):

Am scris "if-ul" dar din greseala am pus ";" la final si imi dadea eroare aia cand incercam sa scriu si "else-ul" dar multumesc totusi