| Ddanyele a întrebat:

Buna happy
Am si eu o problema:cand imi aprind calculatorul trebuie sa aleg intre Ubuntu si Windows... Ubuntu merge dar cand dau sa intru pe Windows imi apar mai multe obtiuni:"Safe mode", Safe mode with network", si "Windows Xp professional" cand aleg ultima optiune se incarca Windows-ul si apoi in loc sa se deschida se redeschide calculatorul.Nu stiu ce sa fac.Trebuie sa reinstalez Windows-ul? Si daca da,cum sa fac asta fara ajutor profesionist? de ce am nevoie sa il reinstalez? am Xp.
Acum intru pe "Safe Mode with network",e singurul in care merge internetul, pe Ubunt e aiurea.Ce fac sa imi functioneze iar Windows-ul? Multumesc anticipat happy

3 răspunsuri:
| Stufii a răspuns:

Mai bine reinstaleaza-ti windows-ul. Daca ai minim 2 GB RAM incearca sa instalezi Windows 7, pentru ca la XP nu se mai fac update-uri.
PS: Cine ti-a instalat celalalt sistem de operare (Ubuntu) a cam facut o greseala. Cand instalezi un SO nou nu pornesti instalarea din "My Computer", ci din "Boot Menu" (la mine intru in el cand apas F11). Dupa ce selectezi CD/DVD-ROM-ul (in Boot Menu) apare pe un fundal negru "Press any key to boot from this CD/DVD..." - apesi orice tasta, si porneste instalarea.

PSS: Daca nu te pricepi, mai bine soliciti ajutor de la cineva priceput (eventual sa te si invete) sau te poti uita la tutoriale pe YT. Bafta! happy

| FollowMeNow a răspuns:

Eu zic sa reinstalezi windowsul, si sa iti pui windows 7(daca il poate duce sistemul), daca nu ramai la XP, dar reinstaleaza! e mai usor asa, ca sa dezinstalezi Ubuntu si sa ramai cu xp e cam complicat(desi se poate daca vrei...).
Nu uita sa iti salvezi datele importante pe usb sau ceva, si in rest ai aici pasi de instalare https://www.youtube.com/watch?v=pf408Rkc5IA

| NeaPopa2015 a răspuns:

Pai la ce ai pus si ubuntu? Daca reinstalezi windows si mai vrei si ubuntu va trebui sa reinstalezi grub2, asta in cazul in care nu sunt pe aceeasi partitie si ai formatat.
ca sa reinstalezi windows aia nevoie de imaginea bootabila sau de un cd bootabil, daca ai imaginea, o pui pe stick cu rufus si reinstalezi!