| ScreamOfPain a întrebat:

Am si eu o problema. Mi-am reinstalat Windows-ul acum foarte putin timp. Dar am din nou probleme cu el. Cand deschid laptop-ul, imi apare "start windows normally". Dau enter iar apoi tot ecranul se face albastru si imi scrie " A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer." Imi mai spune si " Run DSKCHK/F to check for hard drive corruption". Stie cineva ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Salut!
Ce-a mai des problema intalnita,"cranul albastru„.
Problema vine de la programe/drivere neinstalata cum trebuie.
Sunt doua modalitati de a rezolva problema,una un pic mai complicata,dar sigura,si a doua mai simpla,dar nu chiar atata de eficienta,depinde si de ce driver nu ai instalat bine.
Prima modalitate:Mai intai de toate decupleaza pc-ul de la reteua electrica, pentru a face un reset la bios + o schimbare de RAM intre ei, daca ai doar o placuta de RAM, nu ai de facut decat sa muti placuta aceea in alt slot, apoi te uiti pe placa de baza, si ai sa observi o baterie, o scoti din slotul ei si o ti asa pentru cel putin 5min, apoi o introduci din nou in aceas pozitie. Apoi poti aprinde pc-ul.
Iar a doua optiune ar fi: restarteaza pc-ul, apasa tasta f8 si intra cu "safe mod„, o data ce ai intrat cu „safe mod" dai click dreapta pe „my computer" si „properties" apoi „hardware" apoi alegi "device manager", dai click pe el, apoi cauti unde scrie,"dispaly adapters", si dai click dreapta pe ce iti apare dedesubt de "dysplay adapters" click dreapta si „uninstal" apoi "ok„ apoi dai restart, din nou f8 si intri cu "safe mod with networking" apoi te conectezi la Internet, si scrii in google "mzu_drv_sys" si dai search, apoi intri pe al douilea rezultat,dupa ce ai accesat pagina,v-a trebuii sa iti apara un scut rosu, si ceva scris de bluee screens and trojan, pui pagina de net in bara, mergi my computer dai click pe "lupa aia" SEARCH" selectezi " all file and folder" si scrii "mzu„ la „all or part of the file name„ apoi dai pe scrol in jos, si alegi optiunea „more advanced options" dai click pe ea, apoi bizefi casuta „ search hiden files and folders " apoi dai search, astepti pana gaseste rezultatu, si cand a terminat cautarea, o sa vezi jos ca iti apare mzu_drv, o sa trebuiasca sa-ti apara in dreapta windows/system32, dai click dreapta pe mzu si opan contaning foldarr, o sa ti se deschida system32 si o sa vezi selectat mzu_drv dai click dreapta si delete, apoi il stergi si din recycle apoi dai restart si intri cu windows normal, si instalazi ce iti cere cand iti intra in windows. Dupa care nu ai sa mai ai probleme cu restartu.
Bafta!

1 răspuns:
| TheCritic a răspuns:

Nu iti apare si o a doua solutie, adica...sub"start windows normally" ii dai pe cealalta si gata. E posibil sa ai un virus care sa nu iti mai permita sa intrii pe calculator.