| TaLenTBeTiv a întrebat:

Am windows 7... dar vreau sa-l schimb sa imi pun windows xp dar nu reusesc adica CD-ul se booteaza dar dupa ce imi apare acolo "Setup is starting windows" m-i se face ecranu albastru si apare asta : " A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.
If this is the first time you've seen this error screen, restart your computer. If this screen apears again, follow these steps :
Check for viruses on your computer. Remove any newly installed hard drivers on hard drive to make sure it is properly configured and terminated.
Run CHKDSK /F to check for hard drive corruption and then restart your computer.

8 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Incerca sa intri in safe mode witch networck si descarci programu Reapair windows all si dai o reparare la windowsu care il ai deja instalat si la urma treci la instalarea Windowsului 7

| TaLenTBeTiv explică (pentru itsoft):

Eu vreau sa bag windows xp...

| dannyel86 a răspuns:

Intra in My Computer, click dreapta pe partitia C, alege "properties" (jos in lista), alege apoi campul de sus "tools" si la prima optiune ai "error checking". Apasa butonul "Check now". Bifeaza ambele casute si apasa "start". Iti va aparea un mesaj care te va informa ca numai daca dai restart erorile se vor corecta. Dai restart si astepti ca procesul sa se finalizeze. Apoi reincerci instalarea.
Daca eroarea se repeta, inseamna ca cd-ul nu poate fi citit corect, si atunci trebuie altul, ori ai o problema fizica si trebuie schimbate anumite piese. Urmareste daca pe pagina albastra cu scris alb iti apare si un cod de forma 000000x8e (undeva in josul paginii). Acel cod iti spune tie unde ar putea fi problema. Daca nu apare niciun cod de eroare, atunci cd-ul ar putea fi de vina.

| TaLenTBeTiv explică (pentru dannyel86):

Am acolo un COD. 0000 x dar nu l-am retinut. tin sa mentit ca asta e al doilea CD- cu windows care il incerc. windows xp.

| itsoft a răspuns (pentru TaLenTBeTiv):

In momentu acesta pe pc ai xp da daca da cautama pe acest id de mes itsoft_2011 si iti voi face eu un stick boot cu windows xp printr-o metoda care merge la sigur. Deci cea ce spun nu este minciuna si nu te fraieresc rezolv probleme la majoritatea persoanelor si din alte tari Italia, Spania etc.

| dannyel86 a răspuns (pentru TaLenTBeTiv):

Salut. Iti raspund din nou. Si eu am avut probleme cu instalarea Windows-ului la un moment dat. Chiar cu 3 cd-uri! Aveam xp si doream tot xp, iar din codul de eroare de pe pagina albastra am fost informat ca hardul nu comunica in mod corespunzator cu pc-ul. De aceea am precizat ca e foarte important codul 00000x08 sau care o fi el. Pe de alta parte, daca ai laptop cu win7, aceste dispozitive nu acepta alte sisteme de operare mai vechi de win7 si e nevoie de cunostinte in a debloca acest inconvenient, astfel incat sa poti instala orice Windows doresti. E foarte important sa te lasi ajutat, mai ales ca itsoft promite sa-ti rezolve problema. Intereseaza-te daca se ofera benevol sa faca acest lucru, ceea ce si sper. Sa ne spui daca ti s-a rezolvat problema. Bafta!

| En3Rg1Z3r a răspuns:

Ai o problema cu pc-u sau cu CD

| TaLenTBeTiv explică (pentru En3Rg1Z3r):

Nu cred ca e de la PC iar CD in nici un caz pentru ca am mai bagat si altele si imi face la fel
Alte raspunsuri?