| Rankup a întrebat:

Buna, am trei intrebari toate despre windows.
1. Windows 10 detecteaza automat driverele?

2.De ce cand instalez windows 8.1(nu stiu daca face asa si la w. 7) nu imi detecteaza nici un driver(retea si placa video).

3.Tu cand instalezi un windows nou dai pe upgrade sau pe cealalta optiune?

10 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

1- In general da.
2-intre ele sunt ceva ani de optimizari si asa mai departe.Cu windows 10 au incercat sa faca sa fie totul cat mai simplu pentru utilizator si sa nu isi bata capul cu drivere ca se ocupa windowsu.
3- Eu mereu dau pe cealalta optiune, sterg absolut tot din istalare si instalez totul de la 0.

| alex495 a răspuns:

1. Da este adevarat.
2. Ca detecteaza driverele decat la win 10. Eu am avut toate vers de 10 si toate de 8 si 8.1. Decat la win 10. Dar nu recomand. Se misca greoi si are diferite aplicatii care pornesc singure si pot fi oprite doar pentru o perioada scurta de timp, dupa urmand iar si iar, deci daca ai un sistem slab nu recomand. Nici 8 ul nu i prea breaz dar sistemele mele atat laptop si pc nu ma lasa mai jos de 8.0.

3. Nu inteleg intrebarea, vrei upgrade la 10 sau ce?

| NLS a răspuns:

1. da, insa pentru unele componente trebuie sa le reinstalzi tu de pe site-ul producatorului, pentru ca el are in baza sa de date niste drivere generice, ce nu ofera toate functiile respectivului periferic.

2. Si ce te costa sa incerci cu 7? Asa elucidezi misterul.
Oricum, la mine 8.1 a mers destul de bine, mi-a recunoscut toate componetele. Probabil nu ar strica sa incerci cu alt Kit de instalare.

3. Custom

| Rankup explică (pentru alex495):

3.deja am windwos 10 pro N voiam sa stiu voi cand instalati un windows daca apasati pe custom install(sau cum se numeste) sau pe upgrade

| Rankup explică:

Nu pot sa bootez windows 7, cand ajung la faza sa intru la instalare se opreste stickul/psp iar leptopul meu nu are unitate optica sau cum se numeste chestia aia

| Rankup explică:

Daca sa zicem ca ai windows 10 sau alta versiune si vrei sa instalezi windows 8/7/sau alta versiune de windows 10 si dai pe upgrade driverele deja instalat vor ramane chiar daca stergi fisierul old windows?

| RAY a răspuns:

1,am intalnit laptop care cu windows 10 cu ultimele update nu a venit cu placa de wireless nici cu placa video, dar am descarcat de pe site ul producatorului
2, driverele windows 7 sunt mai vechi decat de asta nu isi gaseste ce isi gaseste 8.1 care e mai recent, eu la laptop vechi cu windows 7 nu am probleme gaseste toate driverele, dar cu cele noi nici unul si e dificil, aiurea

| Rankup explică (pentru RAY):

Interesant deci leptopul tau nu gaseste driverele de la windows 8.1, dar la windows 7 da, ciudat eu am un laptop emachines (bine il avea acum am un assus) vechi de cam 10 ani si daca instalez windows 8.1 sau 10 citeste driverele

| RAY a răspuns (pentru Rankup):

Depinde man ce laptop prindeam, daca era vechi windows 7 gasea tot, pe unul nou nu gaseste nimic, dar nici numi bat capu, nu instalez win 7 pe un laptop nou

| Rankup explică (pentru RAY):

XD acum dupa ce mi-a explicat cineva mi-am dat seama de ce nu imi citea driverele la windows 8.1, finca placa video si cea de retea au fost facute in 2013 i-ar windows-urile 8.1 si 7 nu le aveau, in schimb windows 10 find mai nou are si placa mea.Deasta pe leptopul emachine fiind vechi de 10 ani driverele sunt citite si pe windows xp, 7, 8.1(cel actual) si 10 xD Poate leptopul acela are placa video facuta doar pentru windows 7, apropo placa video e de la Intel, amd sau nVIDIA?