| Buffy08 a întrebat:

Am un aparat nikonS3100 la care, de curand, s.a blocat obiectivul. Am vrut sa fac o poza, dar am renuntat si am inchis aparatul. Cand am vrut sa in pornesc iar, am observat ca obiectivul este blocat si nu porneste aparatul. Dupa ceva timp a inceput sa lumineze ecranul, spunandu.mi ca bateria este descarcata. A stat deschis in tot acest timp, desi beculetul nu era aprins? L.am analizat putin si am observat ca obiectivul nu s.a inchis complet. Am cautat pe net situatii asemanatoare, si am vazut ca au mai fost si altii in cazul meu, iar multi spuneau ca ar putea fi prins un fir de par in obiectiv sau praf acumulat. Am citit manualul, si am inteles ca ar trebui sa il duc la service. Am aparatul de aproape un an, iar garantia fiind de doi ani, inca este valabila. Acum nu stiu, voi ati intampinat situatia asta? Ce ati facut? Ce problema a avut? Sa il duc la service? Specific ca nu pot incarca bateria nici la calculator. Cand incerc sa il incarc, nu se intampla nimic.

Răspuns Câştigător
| NoHope10 a răspuns:

Am patit si eu. Nu am vrut sa risc asa ca l-am dus la un service specializat. La tine e si mai oky pentru ca ai garantiawinking. Te sfatuiesc sa faci la fel ca mine whistling. Decat sa se strice mai tare. Mai incearca de cateva ori sa-l deschizi si sa inchizi. Poate e doar un fir de par blocat acolo.

| Buffy08 explică (pentru NoHope10):

Al tau stii pana la urma ce problema a avut? Adica de ce s.a blocat obiectivul?

| NoHope10 a răspuns (pentru Buffy08):

Al meu a cazut de pe masa cand era deschis.Au sarit bateriile iar aparatul s-a inchis. Obiectivul a ramas deschis. Am incercat sa-l inchid si sa-l deschid dar obiectivul ramanea deschis si nu puteam face poze. Unchiul meu lucreaza la un service asa ca l-a luat si mi l-a adus reparat big grin.

3 răspunsuri:
| bellatrix24 a răspuns:

Incearca sa il readuci la setarile din fabrica... Dar daca nu reusesti din cauza ca e descarcat. Si mai ales nu se incarca cel mai bine il duci la service.Succes!