| AlinaElenaBrinza1998 a întrebat:

Am un Dell Inspiron 15 3000 series si are o problema.
La pornire, apare resuming windows, apoi ecranul se face negru si in coltul stanga sus apare o liniuta alba.
Tin sa mentionez ca a fost inchis din buton inainte de a se porni windows-ul.
Dau funda, nevoie urgenta de raspuns!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa faci un scandisk. Daca tot nu merge trebuie sa faci o tentativa de recuperare a Windows-ului de pe CD-ul lui.Ca sa faci un scandisk manual, trebuie sa reusesti sa intri in command prompt folosind CD-ul windowsului. Daca nu reusesti sa intri in modalitate de comanda de pe CD-ul original, poti scoate HDD-ul si-l atasezi la un computer, de pe care poti face scan-disk fara probleme. Scanul il faci complet, atat pentru recuperarea index-ilor, cat si de suprafata, chiar de mai multe ori daca se blocheza initial. Programezi scan-ul la redeschiderea computerului.
Dupa ce discul este curatat de erori, daca tot nu porneste windowsul, ramane doar incercarea de recuperare a sistemului de pe CD-ul original. Daca tentativa de recuperare nu merge, salvezi toate datele de pe partitia HDD-ului pe care e windowsul, pe un o alta partitie, apoi reformatezi partitia si reinstalezi windowsul.
Daca nu vrei sa te complici si nu ai nimic de pierdut, reinstalezi direct windowsul. (caz in care toate datele de pe discul C se pierd).
Dar daca ai date importante (in special pe C - partitia pe care e sistemul si care trebuie reformatata in caz de reinstalare a sistemului), pune-l pe alt computer si fa-ti o copie a datelor importante.

| AlinaElenaBrinza1998 explică (pentru Salontanul):

Eu nu am CD-ul cu Windows.

| Salontanul a răspuns (pentru AlinaElenaBrinza1998):

Du-l la un meserias.

| K0sti a răspuns:

Service scrie pe el!