| Kasya a întrebat:

Buna!
Am un desktop pentru gaming de 16Gb ram, 1T HDD, 256 SSD, AMD Ryzen 5 3600, Nvidia GEForce GTX 1660 Super. Sincera sa fiu, la început credeam ca este suficienta memoria SSD, nici eu nu ma gandeam ca voi instala mai multe jocuri de peste 20gb.

As vrea sa înlocuiesc memoria SSD cu una de 2 sau 3T. Ce îmi recomandati? Sa încerc un alt model, poate este mai performant? Acum am "Western Digital PC SN530 NvMe".
Dupa înlocuirea acestui SSD ar trebui sa-mi instalez iar sistemul de operare deoarece era pe acesta.

Vreau sa mentionez ca am cumparat sistemul de operare cu licenta. Iar toate datele mele sunt pe HDD, dar tot as vrea sa le mut pe un stick. Dar am o curiozitate..sistemul de operara il am pe stick si nu cred ca este bootabil, sau la pornirea windowsului as putea intra in bios si sa l fac sa porneasca de acolo?

Ce parere aveti de acest SDD?
Solid-State Drive (SSD) KINGSTON Fury Renegade, 2TB, PCI-Express 4.0, M.2, SFYRD/2000G
Vreau sa mentionez ca memoria ram este tot Fury

Placa de baza este Moria 3:
Form factor : Micro Atx 24.0 x 24.0 cm (9.45 x 9.45 in)
Chipset:
B450
Memory Sockets: 2 x DDR4 (288-pin)
Processor socket: AM4
Expansion Slot: one PCle x 16 socket
One M.2 socket 1, key A
One M.2 socket 3, key M

Ma intereseaza sa aleg un SSD potrivit.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ma pronunt la celelalte expuse de tine, am depasit demult faza de a fi gamer, sunt gamer de pe vremea cand overclock se facea cu azot si racire prin tuburi happy
As merge la NvMe pe Samsung, in opinia mea sunt cele mai bune, detin 2
WD au fost tatici dar pe HDD-uri
KINGSTON imi plac... dar cand fac RAM

| Kasya explică (pentru Simpatic):

Ok, multumesc pentru raspuns!?

| Kasya explică:

Dar ce Interfata am?
PCIE e Gen 3.0 x 4?
Sa inteleg ca Ssd -ul mentionat mai sus nu este compatibil?

| doctorandus a răspuns (pentru Kasya):

Ba da, M.2 de tipul ala inseamna NVMe. Acum exista mai multe feluri de NVMe, cheie B, cheie M si cheie B+M. Tot ce are B in el este doar SATA. Cheie M este NVMe adevarat. Nu poti baga stick cheie B in socket cheie M sau invers. In schimb B+M merge in orice socket.

| doctorandus a răspuns (pentru Kasya):

Cheia B are 6 contacte in stanga.

Cheia M are 5 contacte in dreapta.

https://www.coolblue.nl/en/advice/what-should-i-keep-in-mind-m2-ssd.html

| doctorandus a răspuns:

Daca ai fost cuplata la internet, activarea Windowsului a fost salvata pe serverele Microsoft, deci Windows (de acelasi fel) va fi activat automat dupa ce-l instalezi de la zero pe acelasi calculator. Activarea tolereaza mici modificari de hardware.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si tehnic, daca ai avut Windows 10, poti instala direct Windows 11, iar activarea va fi facuta fara probleme. Dar nu poti trece de la Home la Pro.

| Kasya explică (pentru doctorandus):

Da, am facut update la windows 11. Dupa instalare voi face la fel. Nici nu imi doresc Pro, stiu ca trebuie sa instalez aceeasi versiune de windows. Multumesc!

| doctorandus a răspuns (pentru Kasya):

Poti copia NVMe-ul pe un disc extern si apoi restaura sistemul pe celalalt NVMe cu https://www.majorgeeks.com/files/details/sergei_strelecs_winpe.html

Dar eu prefer reinstalarea de la zero cand apar probleme.

| Kasya explică (pentru doctorandus):

Da, si eu prefer instalarea de la 0, plus ca nu vreau sa ma complic.

| doctorandus a răspuns:

Sterge

| relian a răspuns:

Aia nu-i memorie ce arati tu, este unitate de stocare, adica magazie, adica ceva ce face si HDD ok?
Memroia este aia RAM DDR4 ce spui. E bun, ai mai invatat ceva si azi laughing
Daca vrei sa fie treaba buna, elimina acel HDD, lasi doara ssd pci-expres si o sa fie mult mai bine.
Ia un drive de ala ssd mare, 2 T pui pe ala tot si ai terminat lucrarea.

Sau scoti hdd si il folosesi ca magazie externa, tii pe el jocuri, cand vrei, urci pe ssd ala din pc, cand nu ai nevoie le stergi, dar le ai pe acel HDD ce il faci extern.

Dar in ziua de azi, mai ales la cei care joaca jocuri, HDD e ca si pe nicaeri, poate doar aia saraci lipiti sa mai tina astfel de drive.

| Kasya explică (pentru relian):

Stiu si eu ca este unitate de stocare ssd-ul si hdd-ul. Eram cu gandul la memoria ram si m-am exprimat gresit, n-am bagat de seama. Hdd-ul eu nu vreau sa-l scot. Sunt pasionata de fotografie, desen si pictura asa ca imi este folositor pentru ca am destul spatiu. Ma intereseaza sa-mi inlocuiesc ssd-ul cu altul de 2T, doar sa fie compatibil.
Am observat ca eu am PCIe Gen 3.0 x 4 iar ssd-ul pe care vreau sa-l cumpar are PCI Express 4 si ma gandeam daca este compatibil cu versiunile anterioare. Ma gandesc ca o sa am anumite probleme de performanta. Oricum, ma multumesc si cu o versiune PCIe 3.0
Am jocuri open-world de peste 30Gb si sunt multumita.
Nu ma dau in vant dupa performante maxime. Asta ar insemna sa imi cumpar un alt pc.
Eu doar îmi doresc sa am mult spatiu pe SSD, sa ruleze bine jocurile, o grafica very high quality si cam atat.

| relian a răspuns (pentru Kasya):

Nu are treaba compatibilitatea cu prefectura, merge orice ssd ar fi, ca e 3 cai 4 merge, doar ca daca computerul tau este de 3, ssd ala 4 o sa ruleze ca si ala de 3 nu de 4, ceva genul asta.

Dtiou sigur asta, am intrebat eu aici la un magazin de computere.Asa ca am luat expres 4 desi foloseam la computer ce rula pe expres 3, dar am zis ca de arunc computerul ala, raman cu ssd, chestii de genu asta.

Nu as tine hhd nici d e imi da careva moca laughing

| Kasya explică (pentru relian):

Nu ma deranjeaza hdd-ul, daca tot e acolo pun poze pe el si alte documente.

| Frank51 a răspuns:

Am avut cred că toți producătorii, n-am sesizat vreo diferență de performanță sau fiabilitate. SSDurile astea pe pcie oricum sunt overkill, au viteze de 3GB/s, și faptul că sunt nand le fac cam indestructibile.