| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Am un SSD de 256GB si 1T la HDD. Din pacate am doar un singur loc pentru SSD si vreau sa il inlocuiesc cu unul de 1T sau 2T deoarece nu am suficient spatiu pentru jocuri. As dori sa imi recomandati un SSD, care brand este mai bun. HDD-ul vreau sa-l pastrez deoarece am salvate diferite documente, carti etc, nu vreau sa-i fac nimic. Sistemul de operare este instalat pe SSD, l-am cumparat. Pacat ca trebuie sa il instalez din nou. Nu prea ma pricep la SSD, dar exista posibilitatea sa nu fie compatibil? Ma refer la capacitate.

Alte informatii:
Desktop AMD Ryzen 5 3600, Nvidia GeForce GTX 1660 Super 6GB
Western Digital 256GB PCIe NVMe M.2 SolidState

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

SSD-ul este in format SATA 2, 5"
SAU
este in format M.2?

DACA placa de baza are SLOT pentru M.2,
poti pune un SSD M.2,
chiar daca acum ai unul in format SATA 2.5.

Deci: modelul placii de baza este?

Preturile celor doua tipuri de SSD-uri sunt foarte asemanatoare,
cu diferenta ca cele M.2 se monteaza direct pe placa de baza,
nu au nevoie de cabluri de nici un fel.
Si daca au interfata PCIe si tehnologie NVMe,
sunt de 3 pana la 12 ori mai rapide decat cele SATA.

Ai vreun magazin preferat dintre eMag, PCGarage, Altex eventual un altul?

Branduri de calitate:
WD (Western Digital),
Kingston,
Verbatim,
PNY,
Samsung,
HP,
Lexar,
Crucial,
Gigabyte,

Doar ca sa-ti faci o idee:
cele alungite sunt M.2
cele ca o cutiuta dreptunghiulara sunt in format SATA 2.5"

https://www.pcgarage.ro/......tate-1000/

PS: la cele M.2, trebuie sa te uiti si la viteza de scriere si citire:
Cele care au interfata PCIe si tehnologie NVMe,
sunt cele care sunt mai rapide de 1700-1800 MB/s
(unele ajung si la 7000 MB/s)

Celelalte sunt M.2 cu interfata SATA, si au aceleasi viteze ca si SSD-urile in format SATA 2.5" (adica aproximativ 600 MB/s)

https://morethantech.it/images/publications/146/formatiSSD.jpg

Pentru jocuri nu ai nici un avantaj cumparand SSD cu viteze ametitoare, acelea te ajuta doar daca muti zilnic sute de GB dintr-un loc in altul (cazul editarii video 4K de exemplu).
Pentru uz general, cele care au scrierea si citirea in jurul valorii de 3000MB/s sunt foarte ok.

Iar in cazul utilizatorilor nepretentiosi, merg si cele cu 1800MB/s.

PS2: memoria folosita in SSD-uri este de 4 feluri, dintre care doar ultimele 2 le regasesti in magazine:

SLC (nu o sa gasesti asa ceva, e rezervata pentru produsele business)
MLC (nu mai prea gasesti pe piata asa ceva, mai demult s-a gasit in produsele scumpe)
TLC ( cumpara asa ceva! )
QLC (fereste-te de asta, cazul seriei QVO de la Samsung)

Capacitatea nu conteaza, mai ales in cazul placilor de baza din ultimii ani.

| MihaElla2020 a răspuns:

Este M.2, se monteaza pe placa de baza. Este prins la un capat cu un surub. Doar trebuie sa scot surubelul, inlocuiesc ssd-ul si pun la loc acel surub. Imi apare si interfata PCIe si NVMe, prefer Altex.
Din pacate mai am un loc liber doar pentru un HDD dar nu am nevoie. Instalez cateva jocuri de max 30GB si vreau sa am suficient spatiu pentru acestea, mai ales ca se mai fac si update-uri la aceste jocuri.

Atunci cred ca este ok sa imi cumpar acelasi brand pe care il am dar varianta de 2T: (SSD) KINGSTON NV2, 2TB, PCI-Express 4.0, M.2, SNV2S/2000G sau Solid-State Drive (SSD) KINGSTON Fury Renegade, 2TB, PCI-Express 4.0, M.2, SFYRD/2000G?

Memoria RAM este de la acest brand, dar se pare ca Kingston Fury e mai potrivit pentru editari video etc

Motherboard: HP Product 87C3
Moria3
Form factor: Micro ATX: 24.0 x 24.0 cm (9.45 x 9.45 in)
Chipset: B450
Memory sockets: 2 x DDR4 (288-pin)
Processor socket: AM4
Expansion Slots:
One PCIe x16 socket
One M.2 socket 1, key A
One M.2 socket 3, key M

Multumesc pentru toate aceste informatii!