| Călin-George_Sobaru_1995 a întrebat:

am un laptop Acer Aspire 5737z cu Windows 7 si un router wireless D-Link DIR-600. Am o problema. Reteaua wireless de acasa nu apare pe lista retelelor wireless disponibile. La smartphone-ul meu (Samsung Galaxy Mini cu Android 2.3) reteaua apare pe lista, insa pe laptop nu apare. Nu-mi recunoaste wireless-ul si am cautat peste tot pe internet sfaturi cum sa-mi apara reteaua, dar degeaba. Ma ajutati si pe mine?

Răspuns Câştigător
| M29 a răspuns:

Salut,

Am intampinat si eu o ceva problema la conectarea unui laptop la un router wireless. Cu alt router megea foarte bine dar la un alt router nu se conecta. Problema s-a rezolvat prin instalarea unor noi drivere pentru laptop descarcate de pe site-ul oficial.
Te-ai uitat in setari la router sa vezi daca numele retelei router este vizibil sau nu?
De asemena tot in setarile routerului ar fi bine sa verifici daca reteaua este disponibila doar unor adrese MAC sau nu.
Nu uita si de restart la laptop dupa ce instalezi driverele si poti da restart si dupa ce ai facut schimbari la router.

Mult succes!