| paulionescu25 a întrebat:

am un laptop care nu mai vrea sa i se aprinda displaiul doar daca il conectez la un monitor extern. daca apas pe fn si pe inca ceva butoane de sus se aprinde un pic si apoi se stinge. help pls

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Invertorul dus!

| paulionescu25 explică (pentru K0sti):

Am observat acuma ca se vede ceva pe display dar foarte intunecat.

| K0sti a răspuns (pentru paulionescu25):

Exact ce am spus, invertorul!

| paulionescu25 explică (pentru K0sti):

Aha. e scump sa-l schimb?

| K0sti a răspuns (pentru paulionescu25):

Destul! Vezi cat costa un invertor de laptop si mai pui 100 de lei manopera!

| paulionescu25 explică (pentru K0sti):

Da dar poate nu e ala. si sa nu il comand degeaba. deci face un sunet cand apa pe fn si pe un buton de sus se aprinde o secunda si se stinge.

| paulionescu25 explică (pentru K0sti):

I-am schimbat invertorul si tot asa face. stii ce am observat iar? am pus urechea pe display si de fapt el suna asa ci nu invertorul. laughing) ei bine nu am luat mare teapa pentru ca invertorul am dat doar 30 lei pe el. si cel vechi ori cum era cam negru.

16 răspunsuri:
| hypentakill a răspuns:

Apasa pe fn si butonul care schimba de la primary la secondary display de obicei fn f7 sau fn f5

| paulionescu25 explică (pentru hypentakill):

Nu mai incerc ca e invertoru cum zice omu. l-am scos afara de pe display si nu mai bazaie. 40 lei ma costa piesa si o schimb singur. multam la toti. k0sti are funda.

| hypentakill a răspuns:

Poti schimba inverter board nu si placa video ca nu are legatura. E destul de ieftina.

| paulionescu25 explică (pentru hypentakill):

Pai da. doar invertoru. placa nu e arsa man. invertorul e praf. face un sunet ciudat. l-am scos afara si am apasat din nou pe butoane si nu mai face asa. deci e clar nu?

| hypentakill a răspuns:

Da.

| dodoc a răspuns:

Sa ars placa video

| paulionescu25 explică (pentru dodoc):

Ba dar cum sa se arda placa video cand eu il conectez la tv si merge chiar bine.

| AlexMaxWoW a răspuns:

Placa video s-a dus asta e toata buba. Nu am ce detalii sa iti mai dau, du-te singur si convinge-te. De cat sa dai 10 mil sa o schimbi mai bine iti cumperi unul nou! Bafta

| paulionescu25 explică (pentru AlexMaxWoW):

Cum sa fie placa arsa daca pe tv merge ca nou laptopul.

| paulionescu25 explică (pentru AlexMaxWoW):

Se aprinde si face un sunet ciudat si se stinge.