| Angel977 a întrebat:

Buna! Am un laptop cu rezolutie 1366x768.Se poate schimba in service display-ul cu altul cu rezolutie full hd?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Aproape nu.
Poate ai noroc - desi nu cred - si acelasi model de laptop are o versiune in care restul componentelor sunt identice doar ecranul are o rezoluție mai mare. Atunci sunt sanse ca ecranul acelei versiuni sa fie compatibil.
Dar, mira-m-aș

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se poate, fiindca electronica placii video din laptop poate deservi doar display-ul actual (un ecran full HD ar necesita mai multe fire si - corespunzator - alta electronica).

| Simpatic a răspuns:

Nu are nicio legatura ce diplay pun daca arhitectura video cunoaste un singur fel...
O placa video care duce maxim full hd nu va fi capabila sa afiseze 4k nici un monitor 1080p nu va reda 1440p
Deci nicio sansa ca punand un alt display acesta sa functioneaza ca un full hd pe un laptop care nu stie full hd
Laptopurile sunt mai complexe si greu de facut modificari la ele, nu sunt atat de flexibile ca PC-urile

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă îi schimbi display -ul, placa video sigur nu va putea susține o rezoluție mai mare.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu am mai auzit de o asemenea procedura, deci nu știu ce să zic

| ReddY25 a răspuns:

Nu,dar poți cumpăra unul pe rezoluția respectivă