| Hachimytza619Akita a întrebat:

Am o mare problema cu pc-ul!
vedeti voi eu am instalat pe pc
un windows, direct fara cd!
si a inceput sa mearga foarte greu
dupa un timp am vrut sa instalez
alt windows si am instalat
dar celalat windows nu pute fi sters!
si acuma si cel de al doilea windows merge greu

Pentru cunoscatori in IT, am 2 Local-discuri C si D
Pe C am avut instalat windows vista, iar dupa ce am vazut ca sacadeaza am instalat windows 7 si nu am avut loc sa il pun in C si dupa sa sterg windowsul vechi asa ca l-am instalat in D
si acuma am fisierele din windows vista in C. am descarcat iar
mai multe windows-uri si nu am reusit sa instalez nici unul!
Eventual pentru a-mi da un raspuns mai bun am sa fac 2 poze si am sa vi le arat!

h t t p : / / w w w. 4 s h a r e d. c o m / f o l d e r / 4 a c l t e s 2 / P C _ P R O B L E M E. h t m l legati voi link-ul pentru ca TPU nu ma lasa sa il postez intreg deoarece sustine ca este piraterie!laughing))
dau funda+vot celui ce imi da un raspuns bun!

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Pentru ca l-ai instalat gresit de fiecare data. Trece imaginea ISO pe un CD\DVD cu PowerISO. Du-te in BIOS si seteaza ordinea de bootare 1-CD\DVD
2-HDD
save and Exit
- baga CD-ul cu windows (o sa-ti apara o propozitie "press any key to boot from...)apei, incepe instalarea si cand ajungi la partitii, te duci pe D, stergi si formatezi partitia, te duci pe C, stergi si formatezi partitia, dupa care continua cu instalarea pe C
(alegi "custom-Advanced").
http://www.poweriso.com/
(cand deschizi imaginea cu PowerIso, uita-te in fereastra in stanga jos si daca ISO e buna o sa scrie "bootable image". Scrii DVD cu acelasi program cu viteza 12-16.

| Hachimytza619Akita explică (pentru horia2012):

Horia2012 mie nu imi merge dvd-writterul si nu pot baga cd-uri pot numa instala direct! si nu pot formata deoarece imi da eroare!

| horia2012 a răspuns (pentru Hachimytza619Akita):

Atunci fa un stick bootabil cu Rufus.
http://rufus.akeo.ie/
dar tot ai nevoie de o imagine ISO cu sistemul si de PowerISO sa o verfici sa vezi daca e bootabila sa nu.
Sa nu ai nimic pe stick.

| horia2012 a răspuns (pentru Hachimytza619Akita):

Inainte de a instala de pe stick, du-te in BIOS si modifica ordinea de boot si pune 1 -stik (removable media), 2-CD\DVD, 3 HDD

| YouLossed a răspuns:

Instalezi iar windowsu si stergi toate partitiile.

| CosminAlex1999 a răspuns:

Formateaza partitiile si instaleaza windows-ul in C.