| ancuta286 a întrebat:

Am un laptop, Lenovo, Intel core I7, RAM destul de mare. Am antivirus pe el, premium. Il am de putin timp. Cateva luni. Nu am multe programe. Antivirusul, office, photoshop, Netflix si minecraft pentru frate-miu. Documente din nou nu am multe. Nu ruleaza nici in spate multe programe, le-am dezactivat pe majoritatea inutile. Dar, de o saptamana incoace, merge foarte foarte foarte greu laptopul. Ce ar putea avea?

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ca software, antivirusul il incetineste.
Ca parte fizica, praful care este in el. Coolerul ajunge imbacsit de praf si ingreuneaza racirea.
Nu stiu cum sa zic, dar daca iei un Acer cu aceleasi piese, acesta va merge si mai repede. Lenovo, HP sau Dell, sunt laptop-uri care au piese in ele cat sa se incadreze in categoria laptop-urilor. Dar este o diferenta fina intre calitatea unui Acer, Sony si a unui Lenovo, HP si Dell.
Ca sa-ti dau un exemplu, eu am un Xiaomi cu camera de 12 mpx; dar o camera de 12 mpx se vede mai bine la un Iphone sau Samsung. Mult mai bine. Si chiar daca as avea o camera de 40 mpx, tot cea de 12 de la Iphone sau Samsung s-ar vedea mai bine.
Unele marci de laptop-uri sunt pentru buget redus; altele sunt flashgipuri in categoria laptop. Si atunci cand dau de greu, unele pot duce greul acesta mai bine, iar altele cad.
De altfel conteaza si gigahertii unui procesor, chiar si la un i7.

| ancuta286 explică (pentru anonimg):

Multumesc! Apreciez mult persoanele care chiar se implica si dau un raspuns serios si chiar de ajutor

| NLS a răspuns:

S-a actualizat la versiunea 1909?
In caz ca da, s-a reactivat Cortana, telemetria și majoritatea serviciilor și aplicațiilor (aplicațiile rulează in background chiar și când nu le folosești, si au activata funcția de live preview pentru tile uri).

Verifica și temperatura procesoruli cu CoreTemp
https://www.alcpu.com/CoreTemp/CoreTemp64.zip

sau cu GPU-Z (e program ce monitorizează placa video și în plus ultimele versiuni înregistrează și temperatura procesorului foarte exact. Tab-ul Sensors)

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

| ancuta286 explică (pentru NLS):

Multumesc mult!

| Bizon95 a răspuns:

Hwinfo si vezi ce temperatura are cpu, si la ce frecventa merge...

ctrl+shift+esc si da-i in stanga jos "moar details" dupa care sorteaza dupa cpu in ordine inversa (apesi de doua ori, pana vezi semnul > cu varful in jos) si vezi ce program mananca cel mai mult cpu

| ancuta286 explică (pentru Bizon95):

Google chrome?‍♂️

| Bizon95 a răspuns (pentru ancuta286):

Wow, am impresia ca ai un miner (de bitcoins) bagat in google chrome ala
in dreapta sus sunt 3 puncte verticale, du-te pe more tools, extensions si acolo dezactiveaza tot ce prinzi

DACA NU poti ajunge acolo (unii virusi de genul asta nu te lasa), atunci dezinstaleaza chrome de tot si pune alt browser, cum ar fi Iron, Brave, Opera, etc.

| ancuta286 explică (pentru Bizon95):

Multumesc mult

| 94Lucifer94 a răspuns:

Încearcă cu bitdefender, are si o funcție de a optimiza sistemul. Dacă nu, vezi sa fie toate update-urile windowsului la zi.

| ancuta286 explică (pentru 94Lucifer94):

Am aplicația bitdefender, cu toate facililiatiile

| Elelei a răspuns:

Virusi. Virusi nevazuti de antivirusul tau. Fa o scanare cu un alt program fara sa-l mentii permanent.

| Elelei a răspuns (pentru doctorandus):

Multumesc, desi stiu ca Ancutei voiai sa-i raspunzi. happy
Mie daca imi dadeai o cheie de licenta pentru Malwarebytes, eram fericita. happy Il folosesc si stiu ce poate ca premium (am avut un trial).