| Cosmin9728 a întrebat:

Am un pc si dupa ce imi bag windous`ul merge bine si dupa un timp merge aproape ca inainte sa bag windous`ul. Windows`ul este: Microsoft Windows Xp Profesional Sp2...Detaliile Pc`ului : AMD Athlon(tm)Dual Core Processor 4050e 2.11 GHz, 2 GB RAM DDR2, Placa Video 500 MB, Placa este GeForce 6150SE, Hard 500 GB. Am Defragmentat Hardul, l-am scanat cu CCleaner. Am incercat si alte windows`uri si au mers un pic mai bine. Am mai pus 2 ventilatoare in el, l-am curatat de praf. si nu stiu ce sa ii mai fac sa mearfa bine. Va Rog Sa Ma Ajutati.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pune wind 7 ca e mai bun. Wind XP este deja depasit.Si am vazut cineva spunea pune SP3.Dar stie ce este ala SP3? Este un pachet pentru wind XP aia este.Doar ca are ceva in plus adica ceva updaturi, adica fix pix sa ma exprim cumva altfel.Si daca vrei sa pui Sp3 nu trebuie sa faci decit sa il iei gratis de pe net chiar de la Microsoft si il instalezi in calculatorul tau care deja are XP.Deci asta este SP3, este un pachet cu updaturi pentru XP si aia e tot, dar nu o sa iti rezolve problema.Problema ta este ca nu ai instalat wind fresh.Calculatorul a acumulat tot felul de virusi, chiar de ai ras ei mai au ramasite.mai sint spioni,warms si asa mai departe, programe mai stiu eu de care, ce sau instalat singure atunci cind ai luat de ex messu sau winamp sau Adobe si asa mai departe. Daca te uiti bine cind instalezi un program ce ai nevoie, vei vedea ca pe linga el se mai iau altele ce se instaleaza si dupa ele lucreaza asa singure, fara sa te anunte, isi fac updaturi si etc absolut fara ca tu sa stii.Si tu spui ce mama masii are calculatorul asta ca nu are virusi.Pai nu are dar uite cam asa se intimpla.Deci de cite ori instalezi ceva casca tot ce ai bine, citeste ce spune, este in engleza dar intreaba si debifeaza ca nu-ti trebuie. Uite daca de ex ai luat winamp da? Ai vazut sau instalat nu stiu cite altele pe linga el chestii ce erau automat bifate.Ai acolo 50 de milioane de melodii ca nu stiu ce prostii.mai ai mai stiu eu ce agenti bla bla. Daca ai fi debifat, alea nu s-ar fi instalat.Asta este doar asa un exemplu.Sa vezi cite programe sint cind instalezi adobe.Balamuc.Si tu daca tot dai next, next fara sa stii ce se intimpla uite ajungi aici, calculatorul merge slow.Ce este de facut? Sa instalezi iar windosul dar de la zero, intri in bios setezi sa booteze de pe dvd si asa instalezi windowsul.Cind te intreaba pe care partitie instalezi tu stergi toate partitiilele formatezi, dupa care daca tot vrei sa fii in rind cu toti sa ai enspe mii de partiti faci iar partitii dupa care instalezi wind.Si ala este un wind instalat fresh adica pe hard nu mai ai absolut nimic, dar absolut nimic, nici un program, nici un virus, nici un spion etc.Si atunci dupa ce rulezi calc vreo 2-3 zile o sa vezi cit de rapid este.Deci cam asa se procedeaza.De aia va iau aia bani cind duci calc la reparat sau sa iti instaleze iara.Ala scoate ce vrei sa salvezi, dupa care face cum am zis eu, iar la urma iti pune ce a salvat, daca ai avut de salvat ceva poze, muzica etc.Dar asta o poti face si tu. Daca nu stii cauta pe aici si pe la mine ca am scris pas cu pas cum instalezi un windos.Bafta.

| Cosmin9728 explică (pentru relian):

Poti sa-mi dai un site de unde sa scot windows 7 si sa fie bun... pentru ca eu am descarcat de pe net dar sunt virusate si unele nu sunt prea bune sad. Pai asa l-am instalat si eu am sters de fiecare data partitiile. Calculatorul il am de 4 ani si acum 2 ani am primit un windows 7 original din Germania si cu windows`ul ala nu am avut treaba 1 ani si 6 luni mergea perfect. si dupa aia o intrat cineva in pc la mine era mic nu stia la pc. si a dezinstalat antivirus`ul din greseala. si nu stiu pe unde o mai umblat in calculator si cand l-am aprins zicea sa bag windows. si am incercat sa bag windows`ul si cand era aproape terminat, Cd Rom`ul mi-a spart Cd cu Windows.sad si de atunci tot asa face pc`ul cu alte windows`uri merge o luna sau doua si trebuie sa bag windows iar sad.

2 răspunsuri:
| catta95 a răspuns:

Nu sunt expert in calculatoare, dar parerea mea este ca windows xp sp2 este depasit si iti trebuie un windows mai bun. sau poate windowsul este virusat. daca nu vrei windows 7 incearca windows sp3 dupa parerea mea inca mai este bun. funda?