| Crysty1996 a întrebat:

Am un sistem la care am vrut sa pun niste leduri sa faca dupa muzica un led pe o iesire iar un led pe alta iesire. dupa ce le-am pus au mers cam 10 minute facand dupa muzica iar dupa acest timp am observat ca un canal nu se mai auzea asa tare usor, usor a inceput sa se auda tot mai incet iar acum se aude dar daca dau volumul mai tare se aude gazait si nu se intelege nimic. intrebarea mea este : ce piesa poate sa fie stricata din sistem deoarece am verificat placa de circuit daca ceva este ars sau daca vreun final nu functioneaza dar toate sunt in regula si am schimbat si mufele de la iesire dar tot asa face ce poate fi defect?

Dau FUndAAAAAA!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Nu stiu cum ai masurat tu finalii dar la sistemele audiuo cu finali prevazuti cu CI(circuite integrate) ei se masoara astfel:
1`se masoara tensiunea de alimentare a etajului final
2`se masoara mediana pe iesirea CI-ului final(mediana=1/2 din tensiunea de alimentare)inainte de condensatorul de cuplaj de pe fiecare canal in parte.
Montarea LED-urilor(in paralel)pe iesire a dus la scurcicuitarea iesirii in repetate randuri(LED-ul este o dioda electroluministenta "light-emitting diode").
P.S. DACA mediana nu este EXACT 1/2 din tensiunea de alimentare atunci CI distrus(masuratorile se fac fara semnal)poti sa-mi scrii ce final/finali ai si am sa-ti dau tensiunile de lucru.Bafta

| Crysty1996 explică (pentru stlucian):

Ms pentru raspuns oricum am rezolvat problema am urmarit circuitul ce spate de la acel canal care ducea la un final ( TDA 2030). L0am schimbat si acum totul este OK. Ms oricum pentru raspuns!

2 răspunsuri:
| Mariussss14 a răspuns:

Nu ii vine destul curent nu mai pune leduri direct ca strici sistemul