| Florian80 a întrebat:

Buna.
Am un tv smart Samsung de 163 cm diagonala, l-am.cumparat din 2019 de nou de la eMAG si acum vad ca are o pata destul de mare pe ecran.Inca nu se vede decat pe fundal alb sau albastru etc...
Ce ma. sfatuiti sa fac? Trebuie sa-i schimb displayul? Sigur a iesit din garantie deja.Ms

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Daca e din 2019 si nu ai extins garantia cu 5 ani, atunci da, s-a dus garantia. Ai doua optiuni, ori ii suni pe cei de la Samsung si il duci la reparat la ei si vor putea sa te ajute, sau cauti un Gigel care stie sa repare televizoare si il duci la el. Televizorul probabil are un defect numit burn-in(daca e OLED) sau pur si simplu degradare de pixeli. Cu timpul, o sa inceapa toate culorile sa aiba chestia asta si se va vedea la toate culorile. La televizoare, nu sunt cel mai bun, dar da, cam ar trebui schimbat display-ul, si la cat de scump e, mai pui 300-400 lei si iti iei altul. Pe viitor, nu mai tine aceiasi imagine mai mult de 5 minute pe televizor pornita, a asa apare. Daca vrei sa il programezi, nu lasa meniul pornit asa dupa ce l-ai programat sau sunt sanse de burn in. Succes!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi de la prafuirea ecranului, de la iluminatul de fundal sau chiar o defectiune.
Daca nu este suparator si stagneaza, atunci nu-i da importata.
Daca ecranul este defect, atunci este cosisitor, poate e mai bine sa cumperi un alt TV.