| Alexandru_Medre_1990 a întrebat:

Buna
Am urmatorul notebook :
Acer V5-571 ms2361
BIOS : Phoenix BIOS SC-T v2.2
Processor : Intel(R) Core(TM) i3-2367M CPU @ 1. 40GHz (4 CPUs), ~1. 4GHz
4 Gb de RAM
si Intel(R) HD Graphics 3000
Vreau sa ii fac un overclock ( am auzit ca procesorul pot sa il urc pana la 3. 0GHz ), atat procesor cat si cooler ( daca se poate ).
Intrebarea e : cum fac asta...programe sau bios? riscuri?
Ofer funda happy

Răspuns Câştigător
| ITMania a răspuns:

Nu ai ce`i face. Blocat este, blocat va ramane.
Un OC modest probabil poti face din BCLK, dar te joci cu stabilitatea foarte mult, iar sporul de performanta nu l`ai simit. Lasa`l asa, nu te chinui inutil si mai ales nu incerca daca nu stii si doar ai citit cate ceva.

10 răspunsuri:
| soul2soull a răspuns:

Overclock-ingul scurteaza dramatic viata procesorului.
Si overclock la aprox 120% nu am auzit desi in cartile de science fiction cred ca explica cum se face overclock.

| Alexandru_Medre_1990 explică (pentru soul2soull):

Se pare ca cineva e morocanos de dimineata...si ironic laughing merci oricum de raspuns. Un simplu " nu merge " era de ajuns happy

| soul2soull a răspuns (pentru Alexandru_Medre_1990):

Nu eram morocanos am incercat sa fac o gluma si sa dau un raspuns sa pot fi de ajutor cat de cat big grin

| hp8510p a răspuns:

Nu poti face overclock la procesoarele pentru laptop...au multiplicatorul blocat

| ITMania a răspuns:

Cine te-a pacalit ca poti face OC?
Si la 3. 0GHz, adica 100%?

i3`ul ala nu poate mai mult nici macar cu 1MHz, nu ai niciun multiplicator deblocat.

| Alexandru_Medre_1990 explică (pentru ITMania):

Am cautat despre overclock la procesorul meu si am dat peste un review in care zicea ca poate urca pana acolo. Am sa ma uit in history, sa vad daca gasesc site'ul unde am gasit asta. Nu am nevoie de 9999999 %...dar am zis ca poate il pot urca putin.
Iar in legatura cu multiplicatorii aia...se poate face ceva?

| Alexandru_Medre_1990 explică (pentru ITMania):

Din cauza asta am si postat aici, cu intentia de a ma informa/documenta daca si cum se poate. In ultimu timp mi se cam incalzeste notebook'ul destul de urat, iar cooler'ul nu imi face fata. Si m-am gandit ca daca ii maresc puterea, nu mai ajunge asa repede sa se incalzeasca. Anyway... FUNDA pentru tine happy Merci happy

| ITMania a răspuns (pentru Alexandru_Medre_1990):

E chiar pe dos. Daca maresti puterea, respectiv frecventa, temperaturile cresc, nu scad. Curata`l de praf si eventual schimba`i pasta termoconductoare, ai fi surprins dupa.

| ITMania a răspuns (pentru Alexandru_Medre_1990):

Nu ai ce`i face. Blocat este, blocat va ramane.
Un OC modest probabil poti face din BCLK, dar te joci cu stabilitatea foarte mult, iar sporul de performanta nu l`ai simit. Lasa`l asa, nu te chinui inutil si mai ales nu incerca daca nu stii si doar ai citit cate ceva.

| Costelo_Mariano_1980 a răspuns:

Pentru procesor programul CrystalCPUID, iar pentru cooler speedfan

| Alexandru_Medre_1990 explică (pentru Costelo_Mariano_1980):

Speedfan nu imi gaseste nici un cooler ( ai vreo idee de ce? )...il aveam deja instalat, iar celalalt program...am sa il iau si am sa il studiez happy