| daria15my a întrebat:

am varsat o doza mica (nu destul de mica) pe un laptop Lenovo. Am sters suprafata uda, problema e ca NU SE MAI DESCHIDE. Lichidul a atins butonul de pornire\oprire. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

In general la toate electronicele cand din greseala versi lichide il scoti din priza (in cazul tau scoti bateria) pentru a evita daune mari partilor electronice.

Daca a ajuns pe placa de baza si s-a produs un scurt o sa te coste destul de mult sa il repari.

Totusi tine-l oprit cu bateria scoasa cam 24h si incearca dupa poate ai noroc sa porneasca. Daca nu, du-te la service cu el sa afli ce daune s-au produs si cat te costa toata treaba.

9 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Nu mai ai sanse.La service cu el.Iti recomand sa eviti service-ul de la firma laptopului(chiar daca pierzi garantia).Te consta enorm sa-l repari la serviceul lor.Fiecare piesa atinsa de lichid vor sa o inlocuiasca(chiar daca functioneaza) si te taxeaza de iti cumperi alt laptop de banii aia.

| TechGuyTpu a răspuns:

Scoate bateria si pune-l intr-un sac cu orez. Dupa 2-3 ore vezi daca porneste

| Decebalul a răspuns:

Sa nu mai bei din doze langa laptop laughing. Du-l la vreun service ceva happy

| Legend123 a răspuns:

Parerea mea e ca nu are rost sa te chinui degeaba sa il faci tu. du-l la un service. acolo sigur il vor repara si nu te va costa mai mult 100-200 de lei happy bafta si fii atent alta data

| ﱞﱞﱞ a răspuns:

Cumpara un laptop nou

| StefanAdrian911 a răspuns:

Posibil sa fii scurt-circuitat unele lucruri de pe Placa de Baza, du-l la un Service.
Au acolo tot ce are nevoie Laptop-ul.

| OrangeFga a răspuns:

Recomand sa il tii inchis 24 de ore fara baterie,la caldura camerei,nu folosi pheonul,am facut aceeasi prostie si am topit din taste. Daca nu merge, incearca sa te uiti la tutoriale pe youtube la cum poti demonta laptopul(asta daca nu mai ai garantie), dupa ce il demontezi, cureti tasta respectiva cu un servetel cu alcool. si il lasi cateva ore inchis. Daca nu merge nici asa, iti recomand sa il duci la Service.

| ﱞﱞﱞ a răspuns (pentru OrangeFga):

Nu mai are rost daca apa a ajuns la Hard

| asul10 a răspuns:

La gunoi cu el.