| AnielAn a întrebat:

Buna, am windows 10 pe laptop si am incercat sa ii schimb imaginea de fundal si zice sa activez windows. Imi da optiunea depanare sau cheie de produs si inca un text de la ei in care imi zic ca nu se pot conecta la serverul de conectare ale organizatiei. Nu stiu ce poate insemna asta sau cum imi activez windows-ul?

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai windowsul descarcat de pe site de la ei sau cumparat de undeva? Ai 2 variante, sa-l activezi, sau sa nu. Daca nu-l activezi, ramai asa. Daca il activezi, poti cumpara o cheie (ori legit, ori prin orice metoda) ori prin diverse metode, cu cmd, activatoare, key-uri de pe google etc.

| AnielAn explică (pentru CM7YRE):

Windows-ul il am de cand am cumparat laptop ul

| CM7YRE a răspuns (pentru AnielAn):

"cumparat nou nout sau cumparat sh"? E o diferenta. Nou nout daca venit cu Windows e preinstalat si ar trebui sa ai direct activata licenta OEM, sau s-o poti activa odata ce te legi la internet. Daca ai licenta OEM nu ai cheie, ai direct product ID tu trebuie sa-l activezi. Daca nu l-ai luat nou nout, si n-avea Windows preinstalat, ajungi la variantele in care cumperi sau activezi "altfel" Windows-ul.
http://www.youtube.com/watch?v=49GZ4tfV4Tk

Bula
| Bula a răspuns:

Daca windows-ul tau nu este piratat, atunci introduci cheia de produs de pe ambalaj, dupa care se va conecta la site-ul de activare fara problema.

In caz contrar, trebuie sa cauti solutii de activare.

| AnielAn explică (pentru Bula):

Unde gasesc cheia de produs?

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai win legal, click dreapta pe desktop, personalize, activate windows now

| Fanibu a răspuns:

Scrie in caseta de cautare CMD.Da click dreapta pe el si alege "Executare ca administrator". Dupa ce se deschide consola copiaza..."slmgr.vbs /ato" (fara ghilimele happy. Apasa enter si vezi ce se intampla...happy

| Fanibu a răspuns:

Totul s-a intamplat in urma unei actualizari recente, sub 30 zile. Daca nu se rezolva, intra in setari si in actualizare si securitate, gasesti optiunea "recuperare". Incearca optiunea prima, cu pastrarea fisierelor.

| EyelessZack a răspuns:

Multi de aici sunt folositori precum o soseta, ce iti recomand eu este sa downloadezi wallpaper engine (cracked) sau sa il cumperi, alegerea ta, acesta te lasa sa schimbi in voie wallpaper'ul fara a avea versiunea normala a windowsului.