| MariaXDD a întrebat:

Buna!

Anul trecut am pus o intrebare pe TPU legat de ce windows sa imi pun in loc de windwos xp. As vrea sa imi pun niste jocuri mai actuale gen Assassin's Creed (Syndicate sau Unity) si nu stiu daca vor fi suportate de pc-ul meu.

Am urmatoarele cerinte (le-am luat de la properties din my computer si de pe eticheta de pe unitate):

Procesor: Intel Pentium CPU G2030 @3. 00Ghz 2. 99Ghz, 3, 47GB de RAM

HDD: 1TB 64MB

Memorie: 4GB de RAM

Placa video: Palit GT 630 2048MB

Optic: Samsung 24x DVD-RW

Sunet: Realtek HD Audio output

Vreau, va rog, sa imi spuneti ce windows ar fi ok sa instalez si daca pot juca Assassin's Creed pe un pc de genul sau daca nu merge sa imi recomandati voi ceva jocuri sa poata fi suportate. Si va rog sa nu imi ziceti sa imi cumpar alt pc, este destul de scump. Multumesc

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai bine pune frumos un Linux pe el, invata chestii utile, fa niste banuti, apoi iti iei o scula noua. Sau pentru jucat AC... mai bine iei un PS3 la mina a doua.

| MariaXDD explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am interesat despre linux si ar fi mai convenabil, este gratis, windows-urile mai noi sunt de la 300 de lei in sus. Linux functioneaza ok daca il instalez cu masina virtuala? Nu as vrea sa il instalez prin dual boot pentru ca habar n-am ce inseamna.

| MariaXDD explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar am ceva beneficii de la linux fata de windows?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MariaXDD):

Ce masina virtuala pe sistemul ala? Pui doar Linux si cu asta-basta. Ai o gasca de beneficii. Mai eficient, mai sigur, mai stabil, mai gratis. happy

| NLS a răspuns (pentru MariaXDD):

Instalarea unui sistem de operare prin masina virtuala, presupune sa ai deja Windows sau alt sistem de operare instalat pe PC.
Adica de un sistem de oprare Gazda (Host).

Abia apoi in acea gazda, poti instala o masina virtuala (folosind
VirtualBox sau VMware Player, etc) si poti emula in ea un alt sistem de operare Cleint (Guest).

Se foloseste in general pentru teste, sau pentru a elimina problemele de compatibilitate cu softurile vechi.
Tu NU ai nevoie de asa ceva,
si nici nu-ti prea duce PC-ul, fiindca e nevoie de mai multe resurse.

Dual boot, triple boot, multi boot - instalare pe acelasi PC a doua, trei, sau mai multe sisteme de operare diferite: combinatii dintre orice editie Windows, distributie Linux, sau "Hackintosh" (OSX).

Daca vrei o distributie Linux, instalezi direct acea distributie Linux pe HDD, nu LiveCD, nu in masina virtuala...

Recomand LinuxMint pentru incepatori, ar mai fi vreo 2 pe care "le ajuta fața", dar nu au o comunitate atat de inchegata.

https://linuxmint.com/download_all.php

Pentru PC-ul tau, recomand fie 18.3, fie 19.1, varianta MATE, x64.

| NLS a răspuns (pentru MariaXDD):

E mai sigur, nu exista virusi,
99% dintre programe sunt gratuite, descarci tot ce ai nevoie dintr-o colectie de programe, conectata la internet (atentie, multe dintre programe nu au un echivalent in lumea Windows, arata diferit, dar in ciuda acestui fapt, iti faci treaba cu ele foarte bine).

Fiind ceva nou, posibil sa dureze putin pana te acomodezi cu el, dar daca reusesti, sunt convins ca o sa-ti placa.

E mult mai customizabil decat Windows in general, si arata mai bine decat Windows 10, parerea mea.

Terminalul, de care se sperie multi, aproape ca nu e nevoie sa-l folosesti.
Iar cand o sa devii expert si o sa stii la ce foloseste, copiezi comanda de pe net si ii dai Paste acolo. Simple as that.

Mai nou exista destule jocuri ce pot fi rulate pe Linux, prin Steam.

Iar pentru cele care chiar nu merg, exista Wine, un emulator, prin care te poti bucura suplimentar de jocuri... in special mai vechi (mai demult jocurile pe Linux mergeau exclusiv prin Wine, nu aveau suport Steam).

| Simpatic a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si bani cum face cu linux? si tu esti utilizator de kali este laughing
bani fac programatorii si hackerii profi nu toti pustii care a linux, si ubuntu este tot "linux" si este ca si la windows de simplu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am folosit Slackware prin 1999, a fost super-fun sa invat de unul singur complet offline si avand la dispozitie comanda "man" pentru documentare si atit. Acum am Mint pe laptopul firmei si Windows 10 Pro (licenta retail de Windows 7 Ultimate la care am facut upgrade, deci si aia e legit). Legat de cum face bani... content editing, SEO, marketing, si editare de imagini se face destul de lejer, chiar daca multi considera GIMP ca fiind greoi. Totul e sa vrei si mai ales sa fii dispus sa inveti.

| NLS a răspuns:

Procesorul e destul de slab, dar daca NU joci pe rezolutie FullHD (1920x1080), face inca fata unor jocuri pe setari grafice medii.

4GB RAM e la limita pentru ziua de azi, dar merge.

Eu as incerca sa vand acea placa video, si sa cumpar o
GTX 650 2GB (170RON pe OLX)
sau
GTX 650 Ti 2GB (200-250 RON pe OLX)

Se potriveste mai bine cu procesorul. si placa video duce greul in majoritatea jocurilor (70% placa video, 30% procesorul).

(s-ar potrivi si GTX 660, dar sunt ceva mai scumpe)

Ca windows, instaleaza pe curat Windows 7 Home Premium SP1 x64 folosind un disc original, sau un ISO copie dupa original (nemodificat de te miri cine).

Si daca eventual ti se pare ca merge greu, da-mi un mesaj si iti indic pas cu pas cateva servicii pe care le poti dezactiva, astfel incat sa nu iti consume resursele aiurea. (Adobe Acrobat Update Service (daca e cazul), Bitlocker, Bluetooth daca nu folosesti, etc).

Deasemenea si telemetria ar trebui dezactivata, nu din teama de a nu fi spionat, ci din acelasi motiv de mai sus (consum aiurea de resurse).

Ca o ultima remarca: instaleaza doar programele si jocurile folosite, nu incarca aiurea PC-ul cu zeci de programe de care nu ai nevoie.

SPECIFICATII AC Unity

CPU: Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz or AMD Phenom II x4 940 @ 3.0 GHz or AMD FX-8350 @ 4.0 GHz

RAM: 6 GB

OS: Windows 7 SP1, Windows 8/8.1 (64-bit OS required)

VIDEO CARD: NVIDIA GeForce GTX 680 or AMD Radeon HD 7970 (2 GB VRAM)

PIXEL SHADER: 5.0
VERTEX SHADER: 5.0

Sunt putin exagerate, va merge si pe configuratia ta, daca folosesti rezolutie HD (1280x720) si setari medii (dar reduci sau scoti AA-ul).

| Gyorgyno a răspuns:

Https://www-systemrequirementslab-com.cdn.ampproject.org/....../10696/amp
Dai pe acest link si o sa iti verifice daca o sa iti mearga jocul!