| Razvy197 a întrebat:

As dori daca ati putea sa ma ajutati :

"Deci eu am internet prin cablu de la AkTA si as dori sa bag cablul acela in alta parte. Dar nu stiu cum sa fac pentru ca reprezentantul comunei noastre de la Akta nu imi raspunde si nu cred ca vrea sa vina ...cum as putea sa il bag eu.In cablul acela sunt niste fire rosi, verzi albastre galbene legatesi accea mufa de internet. Cu ce as putea desface mufa sa o mut in alta parte?

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Mufa aceea este aplicata cu un dispozitiv numit cleste de sertizat. daca ai de unde sa faci rost de o asemenea unealta si crezi ca poti sa retii ordinea in care sunt firele in mufa, poti sa tai cablul de langa mufa si sa pui alta dupa ce duci cablul unde ai nevoie. Mufe se gasesc la magazinele de electronice si sunt ieftine (vreo 50 de bani), te sfatuiesc sa iei mai multe ca e posibil sa mai strici pana reusesti, iar un cleste de sertizat e vreo 30 de lei. Alta solutie, lipsita de riscuri dar ceva mai scumpa, ar fi sa-ti procuri un switch cu 4 porturi de iesire, si niste cablu. In felul asta tragi cablu de la switch pana unde ai nevoie, si mai poti conecta si alte calculatoare, daca mai ai nevoie. Un switch second-hand e intr20 si 40 de lei. A treia (si cea mai scumpa) e un router wireless in care sa bagi cablul de internet si un receptor wireless pe care il conectezi la usb. Avantajul e ca poti sa scoti calculatorul si in strada, ai semnal de net, si tu si vecinii daca vrei sa le dai, adica daca nu pui parola! Dezavantajul e ca router-ul e de la 100 de lei in sus iar receptorul vreo 70. Succes!