| albastrica009 a întrebat:

Cand bag cablul de la internet in mufa lui specifica in calculator nu se mai aprind beculetele alea verzi si galbene. am incercat cu un cablu pentru router si cu un cablul de internet si n-a mers. ce pot sa fac?

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eşti sigur că ai făcut ok conexiunile? ai instalat driverul plăcii de reţea în calculator? ai încercat în alt pc / laptop dacă merge? internetul sigur merge? dacă ai placă de reţea dedicată (nu în interiorul plăcii de bază) posibil să se fii defectat, desfaci calculatorul şi scoti placa de reţea, o cureţi (ar fi bine să cureţi tot calculatorul) îi schimbi locul şi pornesti pc'ul.

| albastrica009 explică (pentru Evolution):

Nu e de la cablu ca am luat altul nou pentru router. si pe celelalte calculatoare merge. si calculatorul nu-l pot desface sa-i scot si sa-i schimb alea pe acolo ca nu ma pricep si nu cred ca are vreo legatura cu problema mea

| Evolution a răspuns (pentru albastrica009):

Dacă la celelalte calculatoare merge şi la tine nu e absolut logic că problema e de la calculatorul meu, ori din soft ori înauntru. Cheamă pe cineva care se pricepe.

| albastrica009 explică (pentru Evolution):

De ce crezi c-am pus intrebarea? in speranta ca poate se pricepe cineva la probleme din astea.dar, bineinteles ca aici sunt doar copii care n-au ce face.

| Evolution a răspuns (pentru albastrica009):

Eu ti'am zis ce poţi face, dacă nu te pricepi să îl desfaci şi să verifici e problema ta, nu pot veni eu la tine sau altcineva de pe TPU să îţi rezolve ţie problemele.