| Deckend10 a întrebat:

Buna as dori sa fac un upgrade la memoria ram iar stock mi-a venit doar o singura placuta de 4 GB ddr3 1600 Mhz pcl 11 single channel (este voba de un laptop) si as dori sa trec la doaua placute 2x4 GB tot acelasi specificatii doar diferenta este ca sun dual channel.Este posibil acest lucru?
Multumesc Anticipat

9 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Da, daca ai al doilea slot disponibil (ai nevoie doar sa cumperi al doilea modul RAM cu parametri identici cu primul - atentie la DDR3 ca exista voltaj normal 1.5V si voltaj scazut 1.35).

| Deckend10 explică (pentru flixbuster):

Am al doilea slot liber si vreau sa iau un kit direct care vine cu 2 plăcute identice doar ca sunt dual channel nu ca si plăcuta stoc (single channel), și daca exista un modul ram de 1.5V si un de 1.35V este o problema?

| flixbuster a răspuns (pentru Deckend10):

Nu are nici un rost sa dai bani pe kit dual channel. Trebuie doar sa identifici corect parametrii modulului existent si il cumperi la fel pe al doilea - 4GB DDR3/DDR3L second hand sunt cam 50 lei.

Daca placa suporta doar DDR3L (1.35V) atunci doar acesta merge. Daca suporta DDR3 (1.5V) atunci merge si DDR3L dar sincer nu stiu daca merge sa le mixezi, unul de 1.35V si unul de 1.5V (eu nici macar nu as incerca).

| flixbuster a răspuns:

Poti incerca identificarea modulului existent folosind CPU-Z

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Răspuns utilizator avertizat