| Ceropollo18 a întrebat:

As vrea sa comand de pe www.amazon.com piese de calculator in valoare de 1500 de dolari (6000 de lei) deoarece in RO as plati 8500 de lei. Acestia livreaza in RO si daca da trebuie platite anumite taxe? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

În funcție de anunț, sunt specificate clar țările unde se pot face livrări, costul transportului și eventuale alte costuri suplimentare. La sume așa mari, sigur vei fi vămuit la primirea pachetului. A! și mai ai de dat și TVA!
Deci 6000 x 1, 24 = 7800 (rotunjit) + vama. Ieși ceva mai ieftin, dar dacă mai pui și costul transportului (dacă nu e gratuit, și la care plătești ȘI la ăsta TVA!) mă tem că ieși aproape la aceeași bani ca aici, dar cu mai mult bătăi de cap și cu garanție peste mări și țări. În cazul tău, aș alege totuși să iau din țară.
http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Depinde de vânzător.Normal, orice serviciu se plătește.Cu cât, asta depinde de metoda delivrare, iar în unele situații după ce ca ajunge produsul vb aia la anul mai și plătești un preț pe livrare de când tragi linie ieși tot la banii ăia dar la o alta calitate.Ce se vinde în românia sunt low end-uri calitativ în 99% din cazuri.Succes