| abcdefghij1010 a întrebat:

Buna as vrea sa imi fac un upgrade la procesor/placa de baza/rami
momentan am un i5 4440 si 8 gb ram
acum am si un gtx 980
Sursa: Segotep SG-D600SCR, 600W, PFC Activ
Carcasa tongueC Serioux KENAN, fara sursa, Middle Tower, ATX
daca ma puteti ajuta cu procesor/placa de baza/rami care sa fie compatibile si bune
bugetul undeva la 1500lei daca puteti ajuta as fi recunoscator

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Parerea mea e ca nu merita sa faci upgrade la aceste componente. Ulterior poti schimba placa video dar, daca vrei sa faci upgrade doar la procesor, placa de baza si rami si sa lasi asa acea placa video, nu merita.

Recomand urmatoarele :
- Procesor Intel I5 - 10400 - este cea mai noua generatie si cea mai buna de pana acum, neavand competitor la pretul sau. Permite foarte usor upgrade de la 980 spre exemplu la RTX fara sa creeze bottleneck. La pretul de 900 de lei ( 880 actual ) e best buy si va ramane asa foarte mult timp.
- Placa de baza Gigabyte H410M S2H, Socket 1200 ( 320 lei ). In caz ca vrei alta placa de baza poti cauta si lasi link aici sau sa spui pretul si cautam alta.
- Memorie HyperX Fury Black 8GB, DDR4, 3000MHz, CL15, 1.35V
( 200 lei )

Total : 1400 lei.
In cazul unui upgrade al placii video, acea sursa de 600 de W se va descurca fara probleme, chiar si 500 fiind destul. Daca ai nelamuriri sau intrebari, te ajut cu mare placere.

| abcdefghij1010 explică (pentru Sekim):

Multumesc pentru raspuns si ca o alternativa la placa video ce ai putea recomanda?

| Sekim a răspuns (pentru abcdefghij1010):

Depinde de prețul pe care ți ai dori să îl aloci. Recomandarea mea ar fi Rtx 2060, pentru că ar crea un PC extrem de stabil ce va rezista multi ani fara pic de problema ( ulterior ai putea adăuga încă 8 GB RAM, sunt necesari ). As merge pe Rtx 2060 și din cauză că există variante însă, variantele sunt GTX 1660 super/Ti, Gtx 1070, care au performante similare și prețuri destul de apropiate. Rtx câștigă contra plăcilor menționate și îți aduce și beneficiul in unele jocuri, noul Rtx on sau mai exact Ray tracing. Spune mi un preț și căutăm în caz că nu ești mulțumit de ceea ce am sugerat acum.

| abcdefghij1010 explică (pentru Sekim):

E ok ma nu vreau neaparat mai ieftina pentru ca nu are rost sa fac un upgrade mic dar ma mai gandesc la buget pentru ca nu imi este foarte urgent mai ales placa video pentru ca gtx 980 pentru moment e ok dar cand imi voi da upgrade cel mai probabil la rtx 2060 va fi

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gtx 980 e cam vechi oricum, nu stiu ce rost are sa faci upgrade la procesor

| AlexZen a răspuns:

Ryzen 3600, Placa de baza b450 chipset, 8gb ram ddr4