| Aleee171000 a întrebat:

Bună! Aş vrea să-mi cumpăr un laptop de gaming si am gasit unul care imi place foarte mult. (Razer Book - UHD Touch 60Hz - Intel® Iris® Xe Graphics - Quartz) Nu ma pricep cand vine vorba de componente si as vrea câteva opinii. Merita sa il cumpar?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-am reusit sa aflu caracteristicile placii video dar pare un laptop de top. Mai asteapta si alte raspunsuri!

| Violleta2022 a răspuns:

Laptopul este un minicomputer total neadecvat gammingului, fiind indicat pentru munca de birou, unde este usor de transportat la servici si inapoi de catre ingienri, arhitecti, contabili, studenti.

Pentru gamming cel mai indicat este un PC cu monitor, care nu-ti strica ochii fiindca ecranul este mai mare si total indicat pentru joaca copiilor.

| NLS a răspuns:

Iris Xe este o placa video de la Intel, destinata activitatilor obisnuite, office sa zicem.
NU duce jocuri de nici un fel.
Daca laptopul nu are si o placa video dedicata, de la nVidia sau de la AMD, nu poate fi vorba nici in gluma despre un laptop de
Gaming sau de productivitate, si vei arunca o caruta de bani degeaba.
Spune mai bine ce buget maxim ai, si cam ce jocuri doresti sa duca.

| NLS a răspuns:

Https://www.razer.com/gb-en/gaming-laptops/Razer-Book/RZ09-0357MWQ3-R3W1

Bănuiesc ca la acesta te referi.
Placa video dedicata nu are, deci poti sa stai pe net in cele mai bune conditii, sau sa verifici mailul, dar n-o sa te poti juca.

Deasemenea, procesorul acela nu e nici el recomandat pentru jocuri, e un procesor cu TDP redus, construit sa nu consume mult curent, pentru a lungi viata bateriei.
In aceste conditii, nici performant nu e.

Iar ecranul e foarte mic, laptopurile de gaming au de regula diagonala ecranului de 17.3 inch, nu de 13.4.

Ce iti place tie se numeste ultrabook, e creat pentru portabilitate si chestii uzuale, nu pentru jocuri.
Cunosc pe cineva tot de pe acest site ce a cumparat un ultrabook cu peste 6300 Ron, si persoana avea nevoie de laptop puternic pentru Autocad si alte programe de proiectare. La vremea respectiva un laptop de genul costa 4500 RON, acum sunt putin mai scumpe.
Mai e nevoie sa spun cat se chinuie cu Autocad si mai ales cu SolidEdge pe grafica integrata? (tot Iris Xe)

| StefanFlorea a răspuns:

Ce ai gasit tu aici nu este un laptop de gaming. In prezent ai nevoie de minim un o placa video nVIDIA gtx 1650 si un procesor i5 generatia 10 de la H ( adica procesorul trebuie sa aiba numarul mai mare de 10000 ) sa fie a 10 sa te mai joci ceva decent pe el. Oricum recomand un laptop cu minim un 1660ti, sau rtx 3060, rtx 3050 nu merita deloc, e cam cat 1660ti

| Hubiter a răspuns:

Salut,

Daca ai fi lasat un link catre produs as fi putut sa iti spun daca merita sau nu. Iti las aici un link unde poti citi cateva review-uri la laptopuri gaming si iti poti alege de acolo.

https://hubiter.ro/laptop/laptopuri-gaming/

Cu drag,
Hubiter.ro