| AlexSandu17 a întrebat:

As vrea un sfat in legatura cu ce variante as avea daca as vrea sa imi cumpar un laptop. Cel pe care il am in prezent este destul de vechi si de ceva timp am tot zis ca-l voi schimba. Deocamdata nu dispun de foarte multi bani, in jur de 2000 de lei sau chiar mai putin. Vreau ceva cu care sa imi pot face treaba, sa ma pot uita la filme si sa ma pot si juca... De fapt jocurile ar fi un motiv principal laughing
Spre rusinea mea, chiar nu ma pricep deloc la laptopuri si orice sfat e bine venit.
Multumesc anticipat happy

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru jocuri este mai recomandat un desktop pc nu laptop.
Vezi aici ce s-ar potrivi pentru bugetul tau.

https://www.emag.ro/......-4670356/c

| RAY a răspuns:

Man daca vorbim de jocurii e cam putin 2000 de ron, pentru filme, muzica. Youtube, Facebook, TPU gasesti multe, personal recomand un i3 cu ssd si placa video externa si 4 gb ram sau mai mult 8 gb ram

ce as recomanda

https://www.emag.ro/......D7BLGKBBM/

plus un ssd e cu 800 de ron mai mult nu e mult nu in fiecare zi cumperi laptop cu asta joci gta 5 pe full hd plus multe alte jocurii

| relian a răspuns:

Cauta desktop nu laptop, asta daca vrei sa te joci.Laptopurile care ruleaza f bine jocuri costa foarte mult.
Depinde si ce jocuri vrei, cauta jocurile, scrie pe ele ce trebuie sa ai sa le poti rula.Nu stiu daca scrie pe un joc (nu ma uitai pe o carcasa de joc de ani buni) daca ruleaza de pe laptop,stiu ca scria doara de ce ai nevoie legate de procesor,video,memorie, dar astea se refereau la desktop, cel putin asa cred, asta avand in vedere ca procesoarele sunt diferite, ma refer procesoare desktop, procesoare laptop etc.Nu le poti compara, ce ruleaza un procesor de desktop sau cum, nu poate rula la fel unu de laptop.
Laptopurile sunt asa sa faci altceva cu ele, cand stai in pat, ori pleci de acasa laughing

| alina2k18 a răspuns:

Iei ceva bun SH cu banii astiawinking evident nu ceva forjat de 5 ani.
Totusi vorbim de 450-500eur, eu nu mi-as lua laptop nou... decat daca as avea bani sa nu am ce face.
Are un amic Lenovo cu i7 [ generatie noua nu alea slabute ] foarte convenabil luat si arata si functioneaza excelent.

| NLS a răspuns (pentru alina2k18):

100% agree.
Desi am bani, nu am laptop. Cel putin nu unul nou.
Mi-am luat in 2016 unul la SH (i5 Dual 2.8, 8GBRAM, Quadro K1000M, si i-am adaugat un SSD mSATA de 500GB).
L-am folosit o perioada in scop "didactic", acum zace de aproape un an in geanta.
Pentru ca ce fac eu fac mai bine pe desktop.

| flixbuster a răspuns:

Poti incepe cu o lista de jocuri pe care (vrei sa) le joci pentru a primi un raspuns bun legat de nevoile tale.

Ca idee, 2000 RON si laptop de gaming nu prea suna bine. Ca idee, pe eMAG "deschiderea" la laptop-uri de gaming este 2800 RON si urca, urca, urca: http://www.emag.ro/......priceasc/c

| Iunix a răspuns:

Bugetul e prea mic pentru un laptop performant astfel încât să fie de „ gaming "
Ca specificații :
Dacă vrei un laptop bun trebuie să aibă MINIM :
- 4 Gb memorie ram ddr3
- procesor minim un I3 cu frecvența de 2, 4 GHz. Atenție, denumirea procesorului să nu se termine în U ( Ultra low power )

Poate te ajută : https://www.youtube.com/watch?v=0NGRkirPL_4

| Ionut58282856 a răspuns:

Laptopurile sunt mai slabe decat pc-urile, daca ai un monitor, un televizor ceva in care merge sa conectezi unitatea si toate cele ia-ti o unitate. Cand vine vorba de calitate pret PC-ul e o alegere mai buna dar daca vrei neaparat deplasare na laptopul asta(link in urmatorul comentariu) laughing

| Ionut58282856 a răspuns:

Https://m.emag.ro/......D3HGHNBBM/ daca vrei neaparat laptop ia-l pe asta dar eu nu am vazut ce windows are. Daca are windows 10 64biti baga un windows pe 32biti sa nu ai probleme pe jocuri

| DulceataDeCapsuni a răspuns:

Buna ti-l recomand pe acesta : https://www.emag.ro/......DQGM4NBBM/ Fundita pls/z te rog ca nu am nici una :( apropo laptopul acesta face o treaba excelenta, are puterea de navigare extrem de buna, viteza mare, filme, gaming foarte bun + este mai ieftin decat ai cerut tu. Fundita plsss?

| georgica993 a răspuns:

Eu stiu ca Toshiba sunt bune si nu foarte scumpe, acum nu stiu exact un pret

| darrio2007 a răspuns (pentru georgica993):

1700 de lei am dat pe al meu acum un an. De la Altex.