| agent00o a întrebat:

Buna azi mi-am cumparat un router wireless.Totul functioneeata routerul emite semnal il prind pe lapotop, dar problema este ca, cu calculatorul la care este conectat modemul de net rds nu ma pot conecta la internet.De ce? inainte totul funtiona bine((imi apare o eroare connecting wan miniport)(de aici nu trece mai departe nu se poate conecta de ce?

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Calculatorul tau are sigur acces wireless? Ma refer la placa de retea, sigur permite conectarea prin wireless? Majoritatea nu sunt, trebuie cumparate adaptoare, erau vreo 150 lei anul trecut cand am cumparat ultima oara (niste antene mici si negre, probabil le-ai vazut prin banci sau prin cladirile de birouri).

| victoreanu a răspuns:

Este posibil sa nu fi conectat corect echipamentele. Posibil sa ai si o problema software si ti-ar prinde bine o reistalare de sistem de operare. Pot sa banuiesc doar pentru ca u am detalii despre cum ai conectat echipamentele.
De la RDS ai internet prin cablu TV? Sau iti intra un cablu UTP separat in casa?
Internetul pe laptop merge?
Daca mege pe laptop Internetul atunci sigur ai o problema software pe PC. Daca nu merge nici pe laptop atunci nu le-ai conectat corect.

Pune mai multe detalii inclusiv cite mufe ai pe router-ul wireless si pe modemul de la RDS

| tyorf a răspuns:

Cred ca nu e asamblat bine...dul la reparat