| StefanescuBeatrice a întrebat:

Cand imi aprind laptopul imi apare ecranul negru si scris cu alb "Intek UNDI, PXE-2.1 (build 083)
Copuright (C) 1997-2000 Intel Corporation....etc si la final imi zice PXE-MOF: Exiting PXE ROM.
No bootable divice-- insert boit disk and press any key".Ce as putea sa fac? Abia acum o luna i-am instalat sistemul de operare crying(

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"insert boit disk" este de fapt "insert boot disk". Fraza corecta este asa: "No bootable device-- insert boot disk and press any key" Si ori s-a dus Windowsul, ori s-a dus HDD-ul cu totul. Deci baga un DVD sau stick cu Windows boot-abil si incearca reinstalarea Windowsului. Daca nu merge inseamna ca a murit si HDD-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca i-a scris pe bune cum a scris in intrebare, i s-a prajit RAM-ul si de-aia nici nu-i mai booteaza.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu incerc sa te invat dar daca vrei ma asculti. Am experienta de peste 20 de ani in PC-uri. Daca era arsa memoria RAM nu mai pornea deloc PC-ul. Pot sa pun pariu pe ce vrei ca-i ori Win-ul, ori HDD-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Deci tu nu stii cum arata cand ai ram-ul defect laughing
Dar e adevarat ca atunci cand e ars de tot nu booteaza.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo! Are RAM-ul defect si scrie "No bootable device". Ai stat mult si te-ai gandit? Ia mai citeste si ce spun altii! Poate nu te mai dai asa rotund.
http://bit.ly/2QUpnTb
http://bit.ly/2PJUJj3
http://bit.ly/2PEsbqV
Daca este de la memoria RAM eu il mananc si i-l si platesc celui de sus. Vorbesti ca sa te afli in treaba. Memoria RAM nu se defecteaza partial. Aia ori merge, ori nu merge. Punct. Asa ca vezi-ti de treaba ta ca nu te-am intrebat nimic. Daca ma mai bruiezi te voi bloca! Nu am rabdarea sa-i invat pe cei ce nu pricep.

| StefanescuBeatrice explică (pentru Salontanul):

Am instalat Windows ul de curand..nu ma descurc prea bine la chestiile astea, asa ca o sa l duc tot acolo unde l am instalat..multumesc!?

| Salontanul a răspuns (pentru StefanescuBeatrice):

Ok. Multumesc si eu pentru apreciere!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-te de troll. Cum naiba sa arate asa ceva? I s-a sinucis ramul? surprise

| StefanescuBeatrice explică (pentru anonim_4396):

Deci chiar nu stiu..si sunt foarte panicata..pt ca nu stiu ce sa i fac..mai pot salva ce am in el?