| AlexanderKing a întrebat:

care procesoare sunt mai bune pentru gaming si de ce? vreau o lista de la bune la rele! multumesc funda.

Răspuns Câştigător
| CapitanuSemafor a răspuns:

Toate procesoarele peste medie duc orice joc. Acum depinde de buget, de preferinte.
Am un Pentium Dual Core E5200 care poate duce orice, am incercat cu Crysis 2 si GTA 4. Rularea unui joc este destul de simpla. Daca ai 2 coruri, peste 2. 0 Ghz si 2 Mb cache vei avea minimul necesar sa duci orice.
Am un AMD Phenom II X4 955 care duce orice dar are si specificatii mult mai bune iar pentru 500 lei este afacerea secolului. Ca performante este mai bun ca 95% din gama AMD sub 1200 lei, cu niste overclock la 3. 8-4. 0 Ghz, desigur iar fata de Intel, este mai puternic ca 90% din gama Intel sub 1200 lei. Mai bune ca el ar fi i5 750/760, i5 2500k, i7 2600k si alte cateva.
In concluzie, recomand pentru performante maxime, un i5 2500k sau un i7 2600k iar daca mai gasesti, un i5 760. Acestea sunt peste 800 lei.
Cel mai mult recomand AMD-ul meu, pentru banii putini care ii dai, ofera foarte multe.

7 răspunsuri:
| terorvlad a răspuns:

I5-2500k si i7-2600k dau cea mai multa performanta/pret. I5-ul e la 8 mil si i7 la 12. Sau daca vrei cv mai ieftin, A8-3850 are un pret/performanta destul de ok, dar tot recomand i5-ul

| mat31new a răspuns:

Eu am procesor Intel i5 si merge crysis 2 la maxim cu rezolutia 1400x900 la 60fps

| freebiker a răspuns:

Ceva quad core. oricum inca nu sunt jocuri care sa-ti solicite la maxim un procesor quad.
Acum depinde de cati bani ai. Cele de la Intel sunt ceva mai bune dar te cam rupe la buzunare, iar cele de la AMD au un raport pret/calitate foarte bun. Eu am avut un procesor AMD Duron 1. 8 ghz de vreo 5 ani si inca mai merge, recent mi-am luat un Athlon 2 X3 si merge foarte bine

| Mihai997 a răspuns:

Pai la ora actuala este procesorul Intel core i7 de 2, 4 Ghz with turbo boost up at 3. 0 ghz. lista :
-Procesor Intel de 1, 4 Ghz-3Ghz
-Procesor Intel doual core (i2) 2. 0-3, 0 ghz
-Procesor Intel i3 2. 0- 3. 0ghz
-Procesor Quad Core (i5) 2. 4-3. 0 ghz
Si cel mai de sus. Ti-as sugera sa nu iei alte firme de procesoare cum ar fi AMD. Funda?

| IulianP a răspuns (pentru Mihai997):

@Mihai997
De ce sa nu ia AMD?

@AlexanderKing
In functie de buget, iti cumperi si procesorul.
Daca vrei sa-ti achizitionezi o unitate, te pot ajuta cu o configuratie. Lasa un ID si vorbim.

| JustAShadow a răspuns:

Sunt procesoare bune Pentium Dual-Core de peste 2.0 Ghz, foarte bune Pentium Dual-Core de peste 3 Ghz, iar daca vrei unul excelent iti recomand Intel Core I7.