| StaiCaTrag a întrebat:

Ce diferenta de consum de curent este intre un Tv marca DELTON model mai vechi mare si un Pc marca Samsung cu ecran slim (subtire). Ce consuma mai mult? Raspundeti doar daca stiti!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Apropos de desktoape, cazul meu, verificat cu loadul de pe UPS: maxim 170-175W pentru sistem+ LCD 19 inchi, sistemul avind: i3 2120, HD 4770, doua bete de ddr3, SSD si Hdd, placa de sunet dedicata, unitate optica, sursa Sirtec de 400W, 2 venturi de 12 pe carcasa.

14 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Daca te referi doar la monitor versus televizor atunci sigur tv-ul consuma mai mult (75-100w) dar daca te referi la pc+monitor atunci acestea consuma mai mult, in functie de configuratia pc-ului poate ajunge la cateva sute de wati.

| StaiCaTrag explică (pentru nutepriveste21):

Da ma refer la pc cu totul ce consuma mai mult?

| KodrutZ a răspuns (pentru nutepriveste21):

TV-ul poate urca lejer spre 200 W sau mai mult in functie de marime si tehnologie (banuiesc ca ala de care zice e cu tub).

| StaiCaTrag explică (pentru KodrutZ):

Deci consuma mai mult tv nu? E de ala ''dulap''

| KodrutZ a răspuns (pentru StaiCaTrag):

In principiu, da. Ce configuratie are calculatorul?

| nutepriveste21 a răspuns (pentru StaiCaTrag):

Un pc (desktop) cu o configuratie buna poate agjunge sa consume in timp ce este folosit la maxim(ex. jocuri conversie video etc) si 4-500 wati.Tv-ul cu pricina imi pare rau ca dezamagesc unele persoane dar consuma sub 100w.

| StaiCaTrag explică (pentru KodrutZ):

De unde o pot copia sa ti-o spun?

| nutepriveste21 a răspuns (pentru KodrutZ):

200W sau mai mult consumau unele tv-uri produse prin anii 80-90 care aveau o schema stufoasa iar unele foloseau tiristori (in loc de tranzistori) in etajele finale.Nu e cazul tv-ului descris de,, Saratal".

| KodrutZ a răspuns (pentru StaiCaTrag):

Ar trebui sa stii... Daca nu, folosesti un program gen PCWizard, AIDA, Speccy samd. ca sa te lamureasca.
@nutepriveste21: Un CRT de 27", de exemplu, haleste 300W. Citat de pe un forum - Iata cat consuma TV-urile de prin casa de la mine, conform etichetelor de pe spate:
- CRT Samsung de 64 cm din 2005- 90w
- CRT Samsung vechi din 1993 de 37cm- 70w- cam mult pentru cat de mic este
- CRT Thomson vechi din 1990- tot 70 w
- CRT Glodstar da, cum s-a zis mai sus, din 1990, 95w la 51 cm
- CRT Panasonic Quintrix de 51cm din 2006, doar 52w, ridicol de putin
- LCD Samsung de 66cm din 2009- 80w
- LCD Samsung din 2009 aflat in livingul 7/8 al casei, de 1.16m diagonala- 240w
Daca TV-ul ala are diagonala mai mica, ai dreptate. Nu ma dezamgeste deloc faptul asta, doar ca el nu a dat exact datele problemei. E ca si cum ai zice "oare cit consuma un Mercedes 4*4"

| KodrutZ a răspuns (pentru nutepriveste21):

... dar sint sigur ca esti de acord cu mine ca depinde si de diagonala.

| nutepriveste21 a răspuns (pentru KodrutZ):

Depinde, dar nu ajunge pc-ul din urma in nici un format.Verifica la ce tv se refera Saratal., iar prin cea ce ai scris mai sus te contrazici singur. Verifica si un desktop ce consumator e.

| BLKZ a răspuns (pentru nutepriveste21):

Componentele din ziua de azi nu consuma mult, o configuratie alcatuita dintr-un i7 3960X si un gtx 680(care costa peste 5.000 de lei ambele) consumand maxim 400 de watti. Asa ca o configuratie gen i3 + 7770 nu trage mai mult de 150 watti.

| nutepriveste21 a răspuns (pentru BLKZ):

Da, si care-i faza? Consumul asta e atunci cand nu faci nimic pe pc, doar admirand imaginea de pe desktop.Dar intra intr-un joc cu o grafica cat de cat si vezi acolo consumul.Si chiar si asa cu 150w tot e dublu fata de tv ce consuma cca 75w.

| KodrutZ a răspuns (pentru nutepriveste21):

Apropos de desktoape, cazul meu, verificat cu loadul de pe UPS: maxim 170-175W pentru sistem+ LCD 19 inchi, sistemul avind: i3 2120, HD 4770, doua bete de ddr3, SSD si Hdd, placa de sunet dedicata, unitate optica, sursa Sirtec de 400W, 2 venturi de 12 pe carcasa.

| thealchemist a răspuns:

Evident ca pc-ul, nici nu se pune problema.