| Kasya a întrebat:

Buna!
Ce parere aveti de acest sistem IT?
Sistem IT HP Pavilion 590-p0026nq, Intel® Core™ i7-8700 pana la 4. 6GHz, 8GB, 1TB, NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB, Free Dos

16 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ceva similar (95%) cu ce ai postat tu, mai bun in frecventa cu rami (dar nu pe dual channel) si cu ssd, dar foarte mica diferenta ca procesor: http://bit.ly/2srZ1gE Raptor 5 la 3.599 ron. O diferenta enorma de pret. Si ca performanta. In banii aceia iti iei ceva mult mai bun un Red Golem http://bit.ly/2RqRltW si ca performante mult mai mari. Si pe componente, iesi si putin mai bine. Si acela e bun pentru ce vrei tu, dar sigur iei ceva mai bun la banii aceia.

| bogdan324 a răspuns:

Poti lua ceva mult mai bun in pretul ala, neaparat vrei prebuilt?

| Kasya explică (pentru bogdan324):

Pot spune ca am mai mare incredere in asa ceva.

| bogdan324 a răspuns (pentru Kasya):

E musai sa fie de la altex?

| Kasya explică (pentru bogdan324):

Altex,Flanco,Domo.

| bogdan324 a răspuns:

Daca chiar vrei prebuilt ia-ti asa ceva
https://altex.ro/......DIGITAL22/
Nu ai nevoie de i7, acel i5 este deja o racheta pentru tot ce ai avea nevoie, in schimb placa video este mult mai buna si te va tine mai mult timp, in plus ai si un ssd.
Recomand sa mai bagi 8gb ram in viitor ca nu-s scumpi si nici greu de montat, o sa ai nevoie de ei pentru browsing si jocuri mai pretentioase daca nu vrei sa ti se mai blocheze pc-ul din cand in cand, eu am 16gb si stiu ce zic(am momente cand am 8gb folositi doar cand stau pe net, precizez ca folosesc chrome).
Eu am momentan un gtx 1060 de 6gb, sunt multumit de placa si acum insa in unele jocuri foarte pretentioase sau prost optimizate pe setari mai ridicate se simte nevoia de un upgrade.

| Kasya explică (pentru bogdan324):

Am Myria si nu mai doresc acest brand.Iti multumesc pentru raspunsuri!

| NLS a răspuns:

Preț?
Daca tot vrei sa iei ceva preasamblat, recomand HP, Lenovo sau Dell, eventual Fujitsu.
In nici un caz Myria sau alte bazaconii.

De bun e bun. (nu pentru proiectare, desigur. ) și mai ales, fiabil, însă
problema e prețul.
Făcându-l pe componente, ieși mai ieftin. (asta presupune sa ai pe cineva care sa ți-l asambleze gratis, sau sa o faci tu).

Totuși, din câte am văzut, integratorii folosesc la sisteme de genul acesta surse OEM cu puteri nesimțit de mici.
Daca vrei pe viitor sa mai adaugi încă un hdd sau un ventilator, va merge, însă dacă vei vrea sa upgradezi placa video și cea noua va consuma cu 30W mai mult, posibil sa ajungi la limita.

| Kasya explică (pentru NLS):

Pana la urma nu ma intereseaza atat de mult pretul, imi doresc HP, Lenovo, Dell sau Asus.(Salariul meu pe 3 luni). Macar sa reziste 10, 15 ani.Dar nu ma pot decide in privinta componentelor, toate au avantaje si dezavantaje mai bune sau mai proaste. Daca procesorul este Intel iar placa video Nvidia e mai ok?

| bogdan324 a răspuns (pentru Kasya):

Personal nu am intalnit vreo sursa de la myria care sa explodeze cum spun multi, chiar am folosit una ca sursa de rezerva(500w) cu un sistem destul de bun la vremea lui, cea veche dadea semne de adio.
Cu un gtx 770(placa asta video consuma foarte mult curent), i5 4690 si 16gb ram pot sa zic ca a dus sistemul cu brio timp de un an jumate dupa care am schimbat tot pc-ul.
Deci clar nu mai cred in stereotipuri.
Acum ca tu vrei un pc sa te tina 10-15 ani, mai degraba iti faci unul pe piese.

| ziftode a răspuns:

Nu ai postat pretul, DAR
asta e calculator de firma (HP)
este mai stabil (nu mai bun)
dar, de obicei la acelasi pret dar cu chinezarii, poti sa obtii o performanta mai ridicata (sa nu te gandesti la fiabilitate, pentru ca oricum ai garantie)

in plus "buba" sistemului e ca nu are SSD... daca vrei sa joci jocuri o sa iti bati copii la timpul de incarcare in jocuri, iar jocurile care se incarca in timp ce te joci, cat incarca, or sa mearga ca un kur amarat!

| Kasya explică (pentru ziftode):

Este cam scump, 4.799, 90LEI.Si nu merge un SSD la el?

| ziftode a răspuns (pentru Kasya):

De mers merge
dar trebuie sa il desfaci
si daca are garantie si sigiliu, nu e chiar usor, ca trebuie de persoane autorizate de magazin/HP
moment in care ar trebui sa te gandesti de acum la asta si sa stabilesti asta la telefon cu ei (de la magazin)

in plus ssd-ul te-ar costa separat, in teorie se poate pune cu hdd-ul in acelasi timp si te-as sfatui sa le ai pe amandoua, ssd-urile sunt foarte rapide, dar scumpe si cam mici capacitiv

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Daca tot vrei ceva calumea, mai bine iti iei un PC care sa aiba si SSD si HDD.
Eu ti-l recomand pe acesta https://bit.ly/2RsrHoJ
Are 8GB RAM, un procesor AMD Ryzen, are aceeasi placa video ca cel dat de tine, iar placa de baza este tot AMD.
Pretul este de 3600, ar configuratia este mai buna decat ceea ce ai dat tu.

| AV80 a răspuns:

Eu zic ca destul de bun sistemul, dar puteai incerca si ceva mai ieftin.

| costinnn96 a răspuns:

Placa video e cam slaba s-ar putea sa faca bottlenck cu procesorul, una de 6gb era mai potrivita