| Justusee34 a întrebat:

Salut
Acest Pc va avea probleme cu
#screen #tearing?
Pe un monitor fara G-sync

In cs go, pubg etc

https://altex.ro/......LC5KR86EA/

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Screen_tearing

Atata timp cat bifezi Vsync ( sincronizarea fps cu rata de refresh a monitorului ) nu ar trebui sa ai probleme. Desigur, pe un monitor cu 60 Hz rata de refresh esti blocat la 60 fps. Daca vrei mai mult iti trebuie un monitor de 144 Hz, asa cum folosesc gamerii profesionisti.

Oricum, eu nu am intampinat screen tearing in jocuri, jocuri mult mai pretentioase decat CS GO si PUBG, de exemplu: Metro Exodus, Far Cry New Dawn, Far Cry 5, AC Odyssey, etc. Am jucat aproape toate titlurile noi pe un laptop cu gtx 1050. Intr-adevar, nu am ajuns la un fps astronomic sau cu specificatiile pe ultra. M-am jucat pe la vreo 40 fps cu setarile de obicei pe HIGH cu mici ajustari. Nu am intampinat nici un fel de screen tearing desi am avut Vsync off.

| Justusee34 explică (pentru Ineys):

Daca bifez Vsync si e blocat pe 60 fps nu mai scade sub 60 adica
Exemplu:daca pe Csgo am 320-400-430fps si dupa activez Vsync o sa ramana 60 nu o sa fluctueze de la 60 la 30 nu?

| Ineys a răspuns (pentru Justusee34):

Nu. Daca bifezi Vsync, nu depaseste 60. De scazut e normal sa scada daca iti scadea si inainte. Daca spui ca tie cu Vsync off iti merge in 300 fps, teoretic nu ar trebui sa scada sub 60 daca bifezi Vsync.
Totusi, daca ar avea emotii si ar fi pe undeva la 90-100 fps, sigur ar scadea sub 60.