| Robert_Krestel_1990 a întrebat:

Buna comunittatea TPU!
Am si eu o problema, cum pot afla daca imi functioneaza si placa video dedicata de la laptop? laptopul e switchable graphic si are o placa video integrada Intel hd 3000 si o placa video dedicata Ati hd 7470, si de exemplu jocul LOL merge sacadat si nu cred ca ar fi cazu la un laptop cu procesor i5, 4gb ddr3. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

In start scrii dxdiag, apoi click pe dxdiag, click pe display si vezi ce scrie la name.
De exemplu la mine scrie nVIDIA gtx 660 ti. Daca ar fi fost setat sa lucreze placa video integrata in procesor ar fi scris Intel hd 2500(atat are procesorul meu i5 3570).
Daca la tine scrie Intel hd 3000 atunci trebuie sa setezi sa lucreze placa video dedicata.Nu stiu exact cum se face asta la placile ati.
La nVIDIA este simplu.Click dreapta pe desktop, click pe nVIDIA control panel si la physx setezi placa video nVIDIA apoi dai OK si apoi poti da un restart la PC.
Vezi poate ca la tine apare ati catalyst si trebuie sa setezi de acolo.
Vezi ce apare la dxdiag.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

In primul rand vezi sa fie pusa in bios pe switchable graphic. In al doilea rand, placile video dedicate comuta singure in functie de aplicatie!
http://www.amd.com/......namic.aspx