| marius10000 a întrebat:

am o problema cu laptopul, cand ma joc orice joc din 5 in 5 sec merge sacadat, laptopul indeplineste cu mult cerintele de sistem, are windows 7, procesor 2, 3 4 GRAM, placa video Intel(R) HD Graphics 3000

9 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Posibil sa se supraincalzeasca o anumita componente care implica o scadere a performantei pentru a nu produce pagube prin ardere. monitorizeaza temperaturile cu un program de gen hwmonitor si vezi ce temperaturi ai. daca e de le temperaturi prea mari, solutia ar fi sa-l desfaci si sa-l cureti sau sa cumperi un cooler pentru laptop.

| taken a răspuns:

Daca ai placa video dedicata seteaza sa lucreze ea nu cea integrata in procesor.
Click dreapta pe desktop si daca ai nVIDIA iti apare nVIDIA control panel.Click pe nVIDIA control panel, apoi in stanga click pe set phyx configuration apoi in dreapta selectezi geforce...(cum apare la tine).S-ar putea sa trebuiasca sa dai un restart.
Daca ai ati radeon (amd radeon nu stiu cum ii zice) vezi de acolo la setari(nu stiu exact).

| marius10000 explică (pentru taken):

Nu merge, dau click dreapta pe desktop da nu-mi da nimic din ce ai zis

| taken a răspuns (pentru marius10000):

Nu stiu ce sa zic, probabil nu are placa video dedicata.Nu stiu sigur.

| marius10000 explică (pentru taken):

Are

| taken a răspuns (pentru marius10000):

Atunci trebuie sa gasesti o modalitate sa setezi sa lucreze placa dedicata.Asa cred.
Start, run, scrii dxdiag, clic pe dxdiag(daca te intreaba ceva click pe yes), click pe display si la name daca scrie ceva Intel HD graphics inseamna ca lucreaza procesorul(placa video integrata in el).

| marius10000 explică (pentru taken):

Da,schie Intel HD Graphics 3000

| marius10000 explică (pentru taken):

Da,schie Intel HD Graphics 3000
ce pot sa-i fac?

| MihaiGe a răspuns:

Componentele sunt bune dar poti avea un virus.
Cel mai bine ar fi sa reinstalezi windows-ul.
Bafta!