Întrebare recomandată | scumpik99 a întrebat:

Cred ca calculatorul meu are un virus deoarece merge foarte greu internetul dar nu numai, totul se incarca foarte greu.Am anti-virusul Pana Claus dar cand dau clik pe el nu se deschide,pur si simplu apare sageata cu clepsidra dar apoi apare o sageta simpla,(sageata specifica).Am intrat in baza de start, la panda si are si optiunea instaled.Si de fiecare instalez,dau next,next,finish si imi spune ca s-a instalat.Dar apoi cand intru iarasi imi apare optiunea instaled si tot asa. Ce sa fac? Va rog,ajutati-ma, dau funda.

Răspuns Câştigător
| pegasus123 a răspuns:

Ia-ti antivirusul avast internet securiti sau avg garantez ca o sa-ti mearga unul din ele! 1

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea ca internetul sa-ti mearga greu tocmai din cauza antivirusului (cred ca este Panda nu Pana Claus). Acesta nu este instalat pe pc ci pe niste servere si ocupa o parte din banda de internet.
Îţi recomand să încerci cu 3 programe gratuite: antivirusul avast! 7 free (Avira 2012 free ori AVG 2012 free), Malwarebytes’ Anti-Malware şi un firewall dintre ZoneAlarm ori Comodo Firewall. Împreună sunt la fel de bune ca un program antivirus cu licenţă şi n-ai treabă cu activarea. Pe toate le poţi descarca de pe site-urile oficiale. Succes şi numai bine!

| AndreiGabi a răspuns:

Descarca si instaleaza asta :
http://www.malwarebytes.org/
Fa o scanare a pc-ului, sterge tot ce gaseste. Daupa fa update la windows. Bafta!

| omide a răspuns:

Iti recomand sa pui Avast si sa-i dai o scanare la bootare, il gasesti pe http://download.rnt.ro

| Cosminovici18 a răspuns:

Ia-ti Kaspersky Total Security n-o sa mai ai probleme cu virusii

| al3xander a răspuns:

Vrei sa zici panda? nu stiu sincer n-am mai folosit de ani buni panda. incearca sa-l dezinstalezi si sa instalezi altul (de exemplu avira http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus care este gratis). daca te gandesti ca ai virusi poti incerca si un utilitar pentru virusi foarte folositor numit combofix (il gasesti la http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ ). de asemenea poti face o scanare completa de virusi si cu http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml. daca ai nevoie de ajutor contacteaza-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAnonymus a răspuns:

Cheama pe cineva sa reinstaleze windowsul sau daca stii fa tu asta sau daca intr-adevar este virus foloseste antivirusul nod32 sau bit defender

| vaniusamd99 a răspuns:

Mi se pare ca la tine poate fi virusul TROEAN cate nu poate fi detectat de nici un antivirus. sad

| scumpik99 explică (pentru vaniusamd99):

Buna.Daca un troian a infectat PC-ul tau, sistemul devine foarte vulnerabil, lasand cale libera unui hacker de a folosi conexiunea ta la internet pentru a distribui spam, pornografie, sa copieze fisiere personale sau sa iti fure parole.Ei, bine, eu nu am aceasta problema.Citeste mai bine intrebarea.

| neroDMC a răspuns:

Incearca bitdefender 2012 free edition iti faci cont si ai un antivirus cu adevarat bun care iti va curata pc-ul de virusi dupa o scanare

| polenbun a răspuns:

Du-te la un prieten care se pricepe sa faca CD-uri si descarca de aici

http://support.kaspersky.com/4162.

Faci un CD si pui calculatorul sa booteze cu CD-ul acela.

| Deniiis a răspuns:

Reinstaleaza-ti Window-ul!