| BigLike a întrebat:

cum pot transforma o imagine (png) asa incat sa devina un document pe care sal deschid cu word sau altceva... facusem poza la un document si acum vreau sa pot marca cuvintele care sunt scrise acolo si sa le inserez in altul, este mult de scris si am nevoie de acel document cat mai repede va multumesc mult funda primului raspuns bun

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu asta: https://convertio.co/png-doc/

| halogen001 a răspuns:

Iti trebuie un program ocr - optical character recognition software

ABBYY FineReader e unul din cele mai bune

apoi mai sunt programe ocr online

| halogen001 a răspuns:

Alta varianta e citirea pe telefon a documentului pentru a fi transformat in text Speech to Text

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face asta, insa poti sa intri in word si sa inserezi poza. Mareste-o cat toata pagina, si gata. Nu stiu cat de bine este, dar sper sa te ajute.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Nu ai cum! Literele din poză, practic, sunt pete de culoare neagră (pixeli), nicidecum caractere! Nu poți selecta litere din png.
Totuși, ai putea încerca, dar nu prea cred că va merge, ori să scoți la imprimantă poza ori să o pui pe full screen la PC și cu ajutorul aplicației de Google Translate pentru mobil să faci, folosind opțiunea de detectare a textului prin cameră foto, să-ți recunoască textul, după care să îi dai copy-paste.

| UnBaiat439 a răspuns:

Ma, nene, ma... Simplu. Nu poti. Imaginea e formada din pixeli, pe cand word-ul... E word. In schimb poti insera imaginea in word si il salvezi.

| TheSunLover a răspuns:

Click dreapta pe document, dai open with... Si alegi programul dorit. Sper ca am fost de ajutor

| creativ3style a răspuns:

Nu poti face asta. Textul din poza e format din pixeli, nu din caractere. Ai putea sa il deschizi schimbandu-i extensia dar nu vei gasi textul acolo. Sa scrii tu e cam tot ce poti face.