| nyko06 a întrebat:

Cum se numesc fisierele din Excel? Registre de calcul sau Foi de calcul? Cu argumentare, daca se poate ( explicare ) ca am gasit unde scria ca se numesc registre de calcul in alta parte ca se numesc foi de calcul. Care este raspunsul corect?

2 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Cred ca depinde de traducere, in engleza se numesc sheets care traduse in romana ar trebui sa fie foi. Deci probabil ca foi de calcul sa fie varianta cea mai aprobata. Dar nu zic ca nu e corect si registre, acum depinde de fiecare cum traduce.

| Butnaru_Victor_1995 a răspuns:

Fişierele se numesc registre de calcul (agenda de lucru – workbook). Acestea pot conţine mai multe foi de calcul şi foi de diagrame.