| Here4u a întrebat:

Cum se pune acolo la facebook cronologia? Adica poza aceea care este la profil mare. Please! Funda! Raspuns Rapid!

6 răspunsuri:
| pink425 a răspuns:

Http://www.go4it.ro/......a-8791532/ si urmareste pozele si pasi din imaginile de mai jos! Funda?

| pink425 a răspuns:

intra pe http://www.go4it.ro/......a-8791532/ si urmareste pozele si pasi din imaginile de mai jos! Funda?

| CrissuCristina a răspuns:

Noua opţiune Facebook Timeline este acum disponibilă tuturor. Iată, în continuare, câteva indicaţii simple despre modul în care o puteţi folosi.

Pentru a o accesa, tot ce trebuie să faceţi este să mergeţi la pagina Introducing Timeline şi să daţi click pe opţiunea Get It Now.

Odată ce aţi făcut acest upgrade, vă rămân şapte zile până când ceilalţi utilizatori vor putea vedea Timeline-ul vostru, timp în care puteţi opera modificări - după care cronologia va fi publicată automat. Dacă sunteţi de părere că totul e perfect, o puteţi publica şi imediat, cu un click pe butonul Publish Now, situat în partea de sus a cronologiei.

Publicitate

1. Bara de meniuri Timeline

Pe măsură ce derulaţi în jos Timeline-ul - cronologia nouă - o bară de meniu variabilă va apărea în partea de sus a ecranului. Folosiţi-o pentru a adăuga noi evenimente.

2. Work and Education

Evenimentele sunt împărţite în categorii. Prima este"Work and Education" - locul de muncă şi educaţie, în care se pot adăuga de locuri de muncă, studiile, munca de voluntariat sau serviciul militar - pe scurt toate datele care ţin de aceste domenii şi pe care doriţi să le completaţi pe Facebook.

3. Family and Relationships

Următoarea categorie este " Family and Relationships" - familie şi relaţii, unde puteţi nota evenimente precum starea civilă: dacă sunteţi căsătorit sau logodit. Facebook sugerează, de asemenea, să adăugaţi în această categorie evenimente precum naşterea copilului sau adopţia unui animal de companie. În cele din urmă, poate că veţi simţi nevoia să notaţi şi evenimentele care au dus la decesul celor dragi ("Lost a Loved One"). La final, puteţi consemna orice alte evenimente notabile din viaţă.

4. Living

Categoria "Living" - condiţii de viaţă - include evenimente precum mutarea într-un alt oraş sau locuinţă, cumpărarea sau construirea unei case sau chiar, dacă locuiţi împreună cu mai mulţi prieteni sau colegi, apariţia unui nou coleg de apartament. Pentru cei cărora le place să scrie despre maşinile pe care le deţin, Facebook a inclus, de asemenea, o categorie în care puteţi adăuga amănunte despre noul vehicul.

5. Health and Wellness

În această categorie, Facebook ar putea depăşi limitele referitoare la viaţa privată a utilizatorilor, însă nimeni nu vă obligă să completaţi datele privind sănătatea voastră. Dacă doriţi să faceţi aceasta, vi se oferă posibilitatea de a spune prietenilor totul despre fracturi, intervenţii chirurgicale sau bolile de care aţi suferit.

6. Milestones and Experiences

În cele din urmă, "Milestones and Experiences" - repere şi experienţe – este o categorie cuprinzătoare dar flexibilă, în care puteţi nota toate punctele de cotitură ale vieţii. În prezent, aveţi opţiunea de a adăuga un hobby, o limbă nou învăţată, o licenţă, o realizare personală, o excursie dar şi un nou piercing sau tatuaj.

7. "Other Life Event"

De asemenea, Facebook permite utilizatorului să adauge "Other Life Event" - un alt eveniment din viaţă - la fiecare dintre categoriile enumerate, pentru circumstanţe care nu se potrivesc reperelor prestabilite în categorie.

8. Adăugarea unui eveniment

Atunci când adăugaţi un eveniment, pe display apare o fereastră pop-up în care veţi completa câmpurile relevante pentru respectivul eveniment. Puteţi adăuga mai multe informaţii prin intermediul casetei opţionale "Story" şi puteţi ataşa o fotografie corespunzătoare, fie dintre pozele pe care le-aţi încărcat deja în Facebook fie de pe computerul personal.

9. Opţiuni de confidenţialitate

Reţineţi că evenimentele per care le adăugaţi la implicit Timeline-ul vostru sunt destinate în mod iniţial vizualizării publice. Dacă doriţi să păstraţi evenimentele pentru a fi vizionate numai de către prietenii din lista de contacte, va trebui să faceţi clic pe meniul drop-down din partea de jos a ferestrei pentru a seta nivelul de confidenţialitate preferat. Tot aici aveţi opţiunea de a selecta anumiţi prieteni, aveţi posibilitatea să includeţi grupuri relevante sau să configuraţi o opţiune de confidenţialitate personalizată.

10. Evenimentele din Timeline

După ce aţi adăugat şi salvat evenimentului, acesta va apărea precizat pe ecran în format mare în Timeline-ul utilizatorului, ocupând un spaţiu de două coloane. Aceasta deoarece Facebook porneşte de la presupunerea că evenimentul este important, deoarece utilizatorulşi-a făcut timp pentru a-l adăuga.

11. Micşorarea spaţiului ocupat de eveniment în cronologie

Dacă este cazul, puteţi reduce spaţiul ocupat de eveniment doar la o singură coloană – pentru aceasta, daţi click pe steluţa aflată în colţul din dreapta sus a casetei de evenimente.

12. Ascundeţi sau ştergeţi evenimente

Folosind acelaşi meniu (steţula!), puteţi ascunde sau chiar şterge o parte dintre evenimentele salvate.

13. Activitatea recentă a utilizatorului

Fiţi conştienţi de faptul că, atunci când adăugaţi un eveniment în Timeline-ul vostru, Facebook vă anunţă prietenii din listă prin intermediul modulului "Recent Activity" - activitate recentă. Dacă nu doriţi ca aceştia să dea o atenţie special evenimentelor afişate de voi în Timeline, alerta se poate plasînd cursorul deasupra ei şi apăsând pe "X."

14. Adăugarea de evenimente direct în Timeline

Alternativ, puteţi adăuga evenimente direct în Timeline. Aceasta este o caracteristică convenabilă, atunci când aţi descoperit, privi înapoi prin conţinutul cronologiei afişate, că exisată anumite „goluri de memorie". Pentru a adăuga un eveniment în Timeline plimbaţi bara variabilă de meniuri până la data la care doriţi să inseraţi evenimentul, faceţi click pe simbolul plus care apare pentru şi adăugaţi orice fel de eveniment vi se pare potrivit.

15. Dar voi?
Noi bănuim că utilizatorul obişnuit de Facebook este tentat de posibilitatea de a-şi adăuga câteva evenimente pe pagina personal pentru a umple spaţiile goale din trecutul lor on-line. Pe de altă parte, poate că voi nu vă număraţi printre cei dispuşi să îşi aloce timp pentru a-şi detalia trecutul spre ştiinţa colegilor din reţeaua socială. Voi în care categorie vă încadraţi? Veţi utilize opţiunea Timeline? Veţi avea curiozitatea de a accesa evenimentele plasate de prietenii voştri în cronologia lor?

Răspuns utilizator avertizat
| Alextrick a răspuns:

A pai cred ca trebuie sa dai sus unde e cronologia si sa selectezi imagine sau sa dai in dreapta e un fel de orpitune dai acolo si iti selectezi imag

| Rǿxana a răspuns:

Poi poti intra la profilul unu`i prieten care are acel ''TimeLine'' ( cronologia, adica)...si poti seta de pe acolo, nu mai tin minte fix de unde pentru ca eu am timeline`ul de mult :d si ati va scrie pe acolo ''Adauga Cronologia''. cred ca te-am ajutat app daca nu reusesti, mai asteapta putin k facebook`ul va instaura acel timeline la toate profile`lebaftaFunda?