| AngiFmss a întrebat:

Buna:d
De obicei nu-mi incarc cartela singurahappy dar de data asta am fost nevoita sa o faclaughing)
Imi puteti spune si mie unde pot apela la cosmote sa imi activez o extraoptiune? Am doar 7 euro. VREAU una care sa aiba nationale si internationale! Apropo: am incercat sms la 300, am sunat la 1234. si am dt si la *100#
Fundda love struck

Răspuns Câştigător
| BIOO a răspuns:

Buna seara! Iata un raspuns original!
Poti să-ţi activezi extraopţiunea 3000:
• apelând gratuit *100# sau 1234
sau
• printr-un SMS, fără text la numărul gratuit 375

Dacă eşti utilizator COSMOTE şi ai activate alte extraopţiuni sau nu ai o extraopţiune activă, atunci poţi solicita activarea extraopţiunii 3000 din oferta curentă la preţul de 6 euro credit lunar şi 5 euro credit pentru reactivare.

Minutele şi/sau SMS-urile şi/sau MMS-urile rămase neconsumate din vechea extraopţiune se pierd în momentul activării extraopţiunii 3000.
Extraopţiunea se reactivează până la data de 31 iulie 2012 cu condiţia să ai minim 5 euro credit în cont.

Pentru a trimite şi/sau primi mesaje multimedia (MMS) trebuie să îţi activezi Serviciul MMS şi să-ţi configurezi telefonul pentru utilizarea acestui serviciu. Detalii pe www.cosmote.ro la serviciul MMS.

Extraopţiunea se poate activa o singura data în timpul unei luni calendaristice.

Mecanism reactivare
Extraopţiunea 3000 se reactivează automat la o lună de la ultima activare. Tot ce trebuie să faci este să te asiguri că ai minimum 5 euro credit în cont la data reînnoirii extraopţiunii.

În cazul în care nu ai credit suficient, reactivarea va fi amânată până când reîncarci şi acumulezi 5 euro credit, dar nu mai târziu de 31 iulie 2012.
Reactivarea se face în maxim 12 ore de la momentul reîncărcării, urmând a fi notificat printr-un SMS de confirmare. Pentru a o reactiva mai rapid, poţi suna la 1234 imediat după reîncărcare.

Dacă la momentul activării extraopţiunii mai ai minute şi/sau SMS neconsumate şi/sau MMS-uri neconsumate, atunci acestea se vor pierde.
Extraopţiunea 3000 poate fi reactivată până pe data de 31 iulie 2012 (inclusiv).

Dezactivarea extraopţiunii
Poţi solicita dezactivarea extraopţiunii cu un apel gratuit la 1234 - Serviciul de Relaţii cu Clienţii COSMOTE. Dezactivarea se va aplica după expirarea perioadei de valabilitate de 1 lună (a extraopţiunii).

Chiar şi după ce ai solicitat dezactivarea extraopţiunii ai posibilitatea să o activezi din nou:
• dacă apelezi gratuit *100# sau 1234
sau
• dacă trimiţi un SMS fără text la numărul gratuit 375.

După ce ai solicitat din nou activarea extraopţiunii 3000, ea va continua să fie reînnoită automat până pe data de 31 iulie 2012.

Extraoptiunea 3000 se dezactivează prin migrare la o altă extraopţiune din perioada promoţională. În acest caz ai posibilitatea să activezi din nou extraopţiunea 3000 prin apel gratuit la *100# sau 1234 sau prin SMS gratuit la 375, în perioada promoţională pentru 6 euro credit şi reactivată pentru 5 euro credit lunar.

Informaţii minute şi SMS disponibile
Pentru a obţine informaţii actualizate despre numărul de minute şi mesaje disponibile din extraopţiune apelează:
*123*1# pentru a te informa despre numărul de minute disponibile din cele 3000 de minute COSMOTE incluse în extraopţiune;
*123*2# pentru a te informa despre numărul de minute disponibile din cele 3000 de minute in reteua fixa Romtelecom incluse în extraopţiune;
*123*3# pentru a te informa despre numărul de mesaje scrise (SMS)/ MMS-uri disponibile din cele 3000 de SMS/MMS în COSMOTE incluse în extraopţiune;
*123*4# pentru a te informa despre numărul de minute disponibile din cele 75 minute în alte reţele naţionale şi internaţionale;
*123*6# pentru a te informa despre numărul de mesaje scrise (SMS) disponibile din cele 75 de SMS nationale incluse în extraopţiune.

Pentru a verifica creditul disponibil şi perioada de valabilitate apelează *100#, *134# sau 1234.

Alte informaţii
• Utilizatorii care activează extraopţiunea 3000 pot accesa serviciul web’n’walk doar prin activarea extraopţiunii web’n’walk.
• Oferta cu minute în Cosmote ce pot fi consumate şi în reţeaua de telefonie fixă Romtelecom nu este valabilă pentru extraotpiunea 3000 având în vedere că există 3000 de minute destinate special pentru apeluri către Romtelecom fix.
• Cele 3000 de minute către Romtelecom fix incluse în această extraopţiune se consumă doar către numerele fixe din reţeaua Romtelecom. Acestea nu se vor consuma pentru numerele mobile CDMA de tipul 0711 xxx xxx, numerele fixe VOIP de tipul 0373 3xx xxx, 0373 4xx xxx, 0373 5xx xxx şi CDMA sau numerele premium de forma 0900, Agenda Romtelecom, numerele Telverde de forma 0800 (apelabile gratuit pentru utilizatorii COSMOTE), numere scurte de tipul 2AB9xx şi 219xxx (unde AB= 30-69) toate celelalte numere de servicii Romtelecom.
• Pentru a trimite şi/sau primi mesaje multimedia (MMS) trebuie să îţi activezi Serviciul MMS şi să-ţi configurezi telefonul pentru utilizarea acestui serviciu. Detalii pe www.cosmote.ro la serviciul MMS
• Poţi utiliza cele 75 minute naţionale şi internaţionale pentru a apela numere din alte reţele naţionale fixe sau mobile (cu excepţia reţelei COSMOTE şi Romtelecom) sau reţele internaţionale (reţele fixe din Uniunea Europeană şi reţele fixe şi mobile din SUA, Canada şi Israel, conform listei de mai sus), indiferent de ora apelului. Convorbirile iniţiate către alte detinaţii fixe din Europa vor fi tarifate conform tarifelor standard (vezi secţiunea Tarife, www.cosmote.ro).
• Minutele, mesajele scrise/MMS-uriele si apelurile video (în reţeaua COSMOTE) incluse în extraopţiune sunt primele care se consumă. După epuizarea acestora, vei fi tarifat standard conform tarifelor Cartela Cosmote:
o Tarifele pentru apelurile de voce si apleuri video în reţeaua COSMOTE, către reţele naţionale şi reţele internaţionale (reţele fixe din Uniunea Europeana şi reţele fixe şi mobile din SUA, Canada şi Israel prezentate în lista de mai sus) sunt tarifele standard ale Cartelei COSMOTE.
o Tarifele pentru mesaje scrise/MMS-uri in reteua COSMOTE, către reţele nationale si internaţionale sunt tarifele standard ale Cartelei COSMOTE.
• Minutele, mesajele scrise si MMS-urile neconsumate într-o lună nu se reportează în luna următoare.
• Poti utiliza extraopţiunea când eşti în perioada de valabilitate a contului.
• Extraopţiunea 3000 poate fi reactivată până la 31 iulie 2012 dacă la data încheierii perioadei promoţionale ai extraopţiunea activă pe cont sau este ultima extraoptiune activata pe cont.
• Dacă te afli în Roaming nu poţi utiliza minutele şi SMS-urile/MMS-urile incluse în extraopţiune.
• Activarea extraopţiunii până la data de 31 martie 2011 se face pentru 6 euro credit lunar si 5 euro credit pe luna pentru reactivare. În perioada 31 martie 2011 – 31 iulie 2012, extraopţiunea 3000 poate fi reactivată cu 5 euro credit lunar de către utilizatorii care la data de 31 martie 2011 aveau 3000 ultima extraopţiune activată pe cont.
• Apelurile voce si apelurile video, mesajele scrise si MMS-urile către numerele speciale nu sunt incluse în această extraopţiune. Sunt considerate numere speciale numerele asociate serviciilor cu valoare adăugată indiferent de tipul lor (exemplu: info servicii, jocuri, concursuri, informaţii despre starea vremii, etc).
• Tariful pentru SMS-urile trimise după terminarea celor incluse în extraopţiuni se modifică, din 01.03. 2011, din 0.05 euro credit în 0.07 euro credit/SMS pe perioada de valabilitate a extraopţiunii.
Dacă nu ai nici o extraopţiune cu SMS-uri incluse, tariful rămâne 0, 05 euro/SMS.
• Tarifele sunt exprimate în euro. TVA se achită la achiziţionarea Cartelei COSMOTE sau a valorilor de reîncărcare.

O seara minunata si spune NU. CHIMICALELOR. Educa-te sa consumi produse BIO!

2 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Incredibil! Cat de multe se pot face in ziua de astazi cu copy\paste!
Suni la 1234 si urmaresti instructiunile robotului apasand diverse taste in functie de preferinte.

| onlym3 a răspuns:

Apel gratuit:112