| LoveToSmile a întrebat:

De ce mi se blocheza pc-ul? Se blocheaza asa dintr-o data si nu mai pot sa fac nimic decat sa il sting de la buton.

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cand se blocheaza? Dupa cat timp? Ce sistem ai? Procesor, placa video, rami! Detalii?

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| LoveToSmile explică (pentru neluL):

Se blocheaza dintr-o data, dupa 30 de minute-1 ora. Habar nu am de sistem, procesor, placa video etc.

| neluL a răspuns (pentru LoveToSmile):

Pai unde te afli in acel moment? In vreun joc, browser... aplicatie! Cate aplicatii sunt deschise simultan?
Intra in Start ->in run scrie ->dxdiag -> in tabul Sistem din stanga sus ai detalii despre procesor, memorie ram si in tabul Display ai detalii despre video card.

| LoveToSmile explică (pentru neluL):

Procesor : Intel(R) Celeron(R) CPU 2.53 GHz, memorie ram 1, 00 GO

| neluL a răspuns (pentru LoveToSmile):

Si restul?
Unde te afli in acel moment? In vreun joc, browser... aplicatie! Cate aplicatii sunt deschise simultan in pc-ul tau?

Ai putina memorie Ram, tehnologia avanseaza si tu ai ramas in urma...browserul abia se misca cu 1 GB de Ram mai ales daca intri pe facebook sau youtube!
Daca ai alte aplicatii deschise simultan, inchide-le si lasa doar ceea ce folosesti. De asemeni nu ar strica sa desfaci unitatea si sa o cureti de praf, eventual pasteaza coolerul cu pasta termica.
Inchide si programele din startup. Intra in Start -> in run scrie ->msconfig ->aici da click pe tabul Startup si spune-mi ce programe ai bifate acolo.

CURATA PARTITIA C - In partitia C se aduna fisierele temporare, cache de la browsere, urmele lasate de la dezinstalari..etc
1. Muta in alta partitie ceea ce vrei sa pastrezi. Partitia cu windows-ul trebuie sa fie cat mai libera. Restul ce nu iti trebuie arunci la cos si apoi arunca si cosul de gunoi.
2. Intra in Start -> All programs -> Accesories -> System tools -> Disc Cleanup ->porneste utilitarul de curatare.Sau metoda SIGURA, stergi ce este in folderele din:
C:\Documents and Settings\(Userul tau)\Local Settings\Temp
C: \ Users \(Userul tau)\ AppData \ Local \ Temp
C:\Documents and Settings\(Userul tau)\Local Settings\Temporary Internet Files
C:\WINDOWS\Temp
C:\WINDOWS\Installer
C:\WINDOWS\Downloaded Installations
3. Intra in bowserul de internet (Chrome, Opera, Mozilla, Others) >Optiuni>Sterge cache/datele de navigare.

| JustmeV a răspuns:

Probabil e plin de virusi.

| mirciu1234 a răspuns:

Soro ai virusi tiasi recomanda eset http://ul.to/41tvn928
.Uite si un tutorial http://ul.to/41tvn928
Vezi ca e pentru xp daca ai sapte descarca-l de aicihttp://www.eset.com/......15.2/.Vezi ca se poate bloca si din cauza procesorului trebuie sa-l vada un informatician. Funda te rog

| dani0822 a răspuns:

Mai adauga niste memorie ram, daca ai windows 7 iti recomand sa mai pui cel putin 1 gb ram........sau poate fi o problema de la placa video, daca nu mai poti misca nici sageata de la mouse.

| Nerali a răspuns:

Memorie ram insuficienta sau calculatorul e virusat, incearca AVG security sau pe partea hardware un circuit e ars(posibil la placa de baza)Funda?

| narutocris2 a răspuns:

Refati windows-ul, e mai bine