| Violeta_Ştefania_2002 a întrebat:

De curand am inceput sa iubesc fotografia. am inceput sa fac poze cu telefonul, dar acum vreau sa avnsez la un aparat foto happy
Ma puteti ajuta cu niste sugestii de aparte foto?

Răspuns Câştigător
| dfeel a răspuns:

Bineinteles ca depinde de bugetul pe care il ai si de ceea ce iti place.
Daca preferi un DSLR va trebui sa cari ceva mai mult cu tine dar unora le place asta si ideea de a tine ceva mai robust in mana. Daca alegi asta poti incepw cu un 100D de la Canon cu obiectivul de kit 18-55mm 3.5-5.6 IS.
Practic vei avea la dispozitie cam cea mai uzuala plaja focala cu o calitate optica decenta (unii spun chiar prea decenta raportat la pret). In timp vei simti cu siguranta nevoia unui teleobiectiv sau poate chiar un macro dar asta e deja alta poveste pe care ai sa o scrii tu :)

Mai ai varianta unui mirrorless. Aparatele fara oglinda sunt o solutie ideala oentru cine vrea calitate dar fara sa care foarte mult cu el. Au senzori de mari dimensiuni, asemanator cu DSLR-urile dar dimensiunile sunt mai mult sau mai putin de aparat compact.
Daca alegi asta poti sa mergi pe M10 de la Canon.
http://m.f64.ro/......intiu.html
Ai sa observi ca sunt ceva mai scumpe de aceea nu am spus de Sony sau Fuji. Daca bugetul iti permite as merge pe Fuji.
Atentie la un aspect important. Multe aparate mirrorless nu au viewfinder deci va trebui sa fotografiezi folosindu-te de ecranul LCD. Asta pe unii ii face sa se simta mai putin fotografi :)

Si la urma ingredientul secret: nu uita sa pui si putin suflet in fiecare fotografie. Este esential sa lasi cate putin din tine in fiecare. Asta face diferenta intre poze si fotografii.
Parca spuneai ca vrei sa fii fotograf nu pozar, nu-i asa? :)

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data sa ai un monitor mare si de calitate, CALIBRATA perfect pentru nuantele de culori!

In ceea ce priveste aparatul foto, e bine sa incepi cu un aparat simplu si sa inveti sa scoti maximul din el!

Dupa cateva (zeci de) mii de poze facute si analizate atent DESPRE ORICE subiect - in diferite ipostaze si lumini - vei avea puterea si cunostintele practice necesare sa-ti alegi camera care ti se potriveste.

| ALGator a răspuns:

Felicitări!
Citește niște ghiduri
http://improvephotography.com/......st-camera/
E de preferat o camera reflex digital. Mai păstrează bani pentru un stativ mai bun.
Dacă poți, joacă te cu pusul luminilor in interior.
Nu contează atît să iei imagini cu mulți pixeli ci compoziția și luminile cît și atenție să nu dai prea tare cu Photoshop ul.

| ALGator a răspuns:

La aproximativ 600 euro. Dacă sunt prea scumpe poți căuta una compactă de calitate.
Fujifilm XA-2
Nikon 1 J5
Olympus OM-D E-M10
Panasonic Lumix GF7
Samsung NX500
Sony a6000
Canon EOS M3 e mai scump

| ALGator a răspuns:

A Guide to Choosing Photo and Lighting Gear
http://strobist.blogspot.se/......-gear.html

| SarosBogdan a răspuns:

Un bun aparat foto, pentru începătorii ar fi cele de la marca Sony! Rezistente și de buna calitate, daca iti permite buzunarul.