| Light7376 a întrebat:

de curand mi-am cumparat o memorie USB de 16 GB. Am incercat sa pun un fisier mai mare de 4Gb n-a mers. L-am convertit in NTFS si a mers. Apoi am mers la Sistemul Home Cinema ca sa pot baga sticku iar cand l-am pornit nu mi-a citit memoria USB. Exista vreo metoda sa fac ca Sistemul Home Cinema Samsung sa-mi citeasca Stickul? Si am incercat sa il convertesc iar in FAT 32 si mi-a sters tot de pe stick. Daca aveti un program de convertit fara a-mi formata stickul sau un sfat eu va voi rasplati cu o mare FUNDA!big grin

Răspuns Câştigător
| ndc a răspuns:

FAT32 nu suporta fisiere peste 4GB. Incearca sa formatezi stick-ul cu formatul exFAT, ala le suporta fara nicio problema. (Dar nu sunt sigur daca ti-l citeste sistemul HC. Ma rog, merita sa incerci.)

1 răspuns:
| jmenaru a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ce format citeste home cinemaul tau (fat 32 sau ntfs) daca le citeste pe amandou este ok.Prin formatare (si schimbare efectiva din ntfs in fat sau invers) se sterg toate datele dupa acel stick.
1. NTFS - accepta fisiere mai mari de 4gb - e util daca lucrezi cu astfel de fisiere, dar daca nu este inutil
2. Pe NTFS - scrii cu viteza mai mica fata de FAT32
Nu stiu un program care sa iti converteaasca din fat in ntfs sau invers fara formatare.Totodata nu vad nici ideea.Asigurate ca formatul pe care il pui pe stic de exemplu un film sa fie intr0un format pe care sistemul tau home cinema il citeste. Daca sistemul citeste avi, mpeg, dvix etc.si u ai pus alt format de exemplu mkv, nu o sa iti afiseze nimic.sau o sa iti zica ca nu poate reda acel fisier.