| Daniela_Maria_1998 a întrebat:

De curand mi-am cumparat un card micro sd, pentru camera de fotografiat. Cand bag cardul in camera de filmat, imi spune astfel: "Cardul nu poate fi accesat. Reintroduceti/ schimbati cardul sau formatati-l cu aparatul."
Tind sa mentionez ca acest card este nou si cred ca este blocat asa cum scrie si pe el : "lock ". Cand il bag in laptop, nu mi-l citeste nici acolo. Stiti ce ar trebui sa fac in cazul asta?
Exista vreo aplicatie pentru asa ceva?
Eu nu ma pricep deloc in cazul asta, asa ca, daca aveti raspunusl, va rog sa nu ezitati sa-mi lasati un comentariu!
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Aparatul tocmai iti spunea ca acel card trebuie formatat inainte de folosire. Din aparat, nu conectat la calculator cu un cititor de carduri sau mai stiu eu cum.
Cauta in aparat (Setari- ) setarea pentru formatarea cardului.
Ceva de genul:
https://goo.gl/images/gRBpCi

| gelu1970 a răspuns:

Ffolosesti mini sd sau il introduci in camera cu ajutorul unui adapt?
daca e asa adapt. are un "buton" mic ce are doua pozitii. poate e pun pe lock.